Młynek do kawy – udarowy czy żarnowy?

Ekspresy automatyczne różnią się właśnie tym od ekspresów kolbowych, że posiadają wbudowany młynek do kawy, który mieli ziarna przed zaparzeniem kawy. Młynek do kawy w ekspresie może być udarowy lub żarnowy, tak jak to się ma w przypadku młynków do kawy jako oddzielnych urządzeń. Który z nich sprawdzi się lepiej?

Jak wiadomo, kawa najlepiej smakuje wtedy, gdy jest przyrządzana ze świeżo zmielonych ziaren. Dlatego też młynek to urządzenie, dzięki któremu możemy znacznie podnieść jakość parzonego napoju, uzyskać lepszy smak i intensywniejszy aromat.

Młynek żarnowy do kawy – działanie

Jego budowa opiera się na żarnach podobnych do tych, które mielą zboże. Są to dwa obracające się elementy, które zgniatają ziarna na maksymalnie drobny proszek. W takich młynkach można samodzielnie ustawić grubość przemiału poprzez zbliżanie i oddalanie od siebie żaren. Jeżeli zbliżymy żarna, przemiał będzie drobniejszy, jeśli je oddalimy, cząsteczki będą większe.

Co ważne, w sprzedaży są młynki ceramiczne i metalowe. Młynek żarnowy ceramiczny ma tę zaletę, że pracuje cicho, jednakże jest stosunkowo nietrwały, więc z pewnością nie będzie to zakup na lata. Natomiast młynek żarnowy metalowy cechuje się wysoką trwałością, ale niestety mielenie ziaren przy jego użyciu jest dosyć głośne.

Młynek żarnowy i jego wpływ na jakość kawy

Kawa mielona w młynku żarnowym nie zmienia swoich cech organoleptycznych. Nawet długotrwale mielenie nie wpływa ujemnie na jej zapach czy smak. Dodatkowo w takich młynkach kawa mielona jest drobniej niż w udarowych, a przez to nadaje się również do wykorzystania w ekspresach. Warto podkreślić, że młynek żarnowy często jest wbudowywany w automatyczne ekspresy ciśnieniowe.

Biorąc pod uwagę budowę oraz specyfikę działania młynka żarnowego, należy podkreślić, iż pozwala on na zaparzenie aromatycznej, pysznej kawy, która nie traci nic ze swoich wartości odżywczych. W dodatku mieli szybko i, w przypadku wybrania modeli ceramicznych, bardzo cicho. Okaże się bardzo dobrym wyborem dla miłośników kawy.

Młynek udarowy – działanie

W ten sposób przechodzimy do młynków udarowych, które są zbudowane z kręconych się młoteczków, mielących ziarna poprzez ich przecinanie. Jeżeli młynek działa krótko, to uzyskamy gruboziarnistą kawę, a gdy będziemy mielić długo, ziarna zostaną zmielone maksymalnie.

Młynki udarowe wykonywane są z drewna, plastiku lub ceramiki. Tutaj zastosowanie ma taka sama zasada, jak przy młynkach żarnowych. Metal, żeliwo i szkło dają intensywniej słyszalne odgłosy mielenia, natomiast plastik i drewno są cichsze.

Dobrze sprawdzają się młynki żeliwne, ponieważ są bardzo trwałe. Te plastikowe i szklane mogą zniszczyć się przy najmniejszym upadku. Jeżeli wybieramy młynek z tworzyw sztucznych i z tego też zbudowany jest podajnik na kawę, to musimy zwrócić uwagę na to, czy plastik jest dobrej jakości i nie wygina się.

Młynek udarowy i jego wpływ na jakość kawy

W młynkach udarowych ziarna kawy mocno się nagrzewają, a przez to pogarsza się jej smak. Dodatkowo powstaje dużo pyłu, który zakwasza kawę. W konsekwencji napar jest słabszej jakości, a kawa ma gorzkawy posmak. Co ważne, przez generowaną temperaturę, kawa traci nieco swoich właściwości odżywczy.

Młynek żarnowy czy udarowy?

Biorąc pod uwagę wszystkie zawarte powyżej informacje, należy stwierdzić, że lepszym wyborem okaże się młynek do kawy żarnowy. Jego praca nie wpływa w żaden sposób na smak kawy, nie powoduje również utraty wartości odżywczych.

Zobacz także: ekspresy do kawy z młynkiem stalowym.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.