Klinika dla ekspresu – jak prawidłowo dbać o ekspres do kawy

Jeżeli w Twojej kuchni właśnie zagościł ekspres do kawy i chcesz cieszyć się nim jak najdłużej, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji. Brak ulubionego, czarnego napoju o poranku może być bardzo nieprzyjemny. Dlatego, jeżeli chcesz uniknąć tej przykrej niespodzianki – zapoznaj się z poniższym artykułem.

Woda jest podstawą każdej kawy

woda filtrowana

Woda znacząco wpływa na smak każdej kawy, dlatego niezwykle ważne jest, aby była jak najlepszej jakości. Używając wody filtrowanej nie tylko wydobędziesz z kawy najlepszy aromat, ale również pozytywnie wpłyniesz na działanie Twojego ekspresu.

Używając wody prosto z kranu, ryzykujesz osadzeniem się kamienia, który wpływa na stan gumowych uszczelek w Twoim ekspresie. Drobinki kamienia zatykają przepływ wody, co również wpływa na proces nagrzewania się jej. Wystarczy zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem i ryzyko osadzania kamienia zmniejsza się praktycznie do minimum.

Czyszczenie żaren Twojego ekspresu

Ekspres do kawy wymaga starannej pielęgnacji nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz. Maszyny z wbudowanymi młynkami, prędzej czy później zatkają się od resztek niezmielonej kawy. Im dłużej będziesz z tym zwlekać, tym ciężej będzie Ci się ich pozbyć. Wystarczy raz na jakiś czas rozkręcić młynek i przeczyścić szczoteczką, nasączoną bezwonnym alkoholem.

Dbaj o czystość bloku zaparzającego w ekspresie

Podobnie jak w przypadku młynka, ten element również wymaga starannej pielęgnacji. Usuwaj systematycznie resztki niezmielonej kawy z obiegu, dzięki czemu zapobiegniesz osadzaniu się pleśni. Wystarczy przemyć blok zaparzający pod letnią wodą i okazjonalnie użyć tabletek odtłuszczających.

Kawa z mlekiem? Jak najbardziej. Ale…

capuccino

Chyba nieraz zdarzyło Ci się przypalić gotujące się mleko. Czyszczenie naczynia i kuchenki zalanej mlecznym kożuchem było nie lada wyzwaniem. Czeka Cię ta sama, żmudna przeprawa, jeżeli nie będziesz regularnie czyścić urządzenia do spieniania mleka. Wystarczy po kilku przygotowanych kawach umieścić rurkę w pojemniku z czystą wodą. Jeżeli masz wbudowany system spieniania, użyj trybu czyszczącego, dzięki czemu skutecznie pozbędziesz się mlecznych zacieków.

Zadbaj o ekspres również z zewnątrz

Regularnie oczyszczaj Twój ekspres z wszelkiego rodzaju kawowych i mlecznych bohomazów. Przecieraj kurz i inne zabrudzenia, dzięki czemu Twój ekspres również z wierzchu będzie wyglądał schludnie. Pielęgnacja mechanizmów wewnętrznych poprawia działanie Twojego sprzętu. Lecz jeżeli chcesz jak najdłużej zachować estetyczny wygląd Twojej maszyny, należy regularnie czyścić obudowę oraz miejsce wokół.

Zaufaj fachowcom i raz na jakiś czas oddaj urządzenie do serwisu

awaria ekspresu, klinika ekspresów

Nawet przy starannej i systematycznej pielęgnacji warto raz na 2-3 lata oddać ekspres do zaufanego serwisu. Doświadczeni fachowcy zajrzą do „serca” Twojego urządzenia i  wyczyszczą je, specjalnie do tego przeznaczonymi narzędziami. Dzięki temu zyskasz pewność, że również miejsca, do których nie mogłaś się dostać, będą w dobrej kondycji. Wystarczy telefon do Kliniki Ekspresów, lub wypełnienie formularza przez Internet, a kurier odbierze Twój sprzęt i dostarczy do serwisu na generalny przegląd. Następnie, odstawi go z powrotem, abyś mogła nadal cieszyć się smakiem Twojej ulubionej kawy.

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Kuchnia w stylu Boho
Kuchnia w stylu Boho to połączenie swobody oraz oryginalnego designu. Jest to miejsce, w którym panuje...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.