Pleśń w ekspresie do kawy – jak sobie z nią poradzić?

Ze względu na budowę ekspresów automatycznych, nie zawsze możemy dokładnie obserwować wszystkie procesy zachodzące wewnątrz. Z czasem, zwłaszcza jeżeli zapominamy o regularnym czyszczeniu naszego urządzenia, z ekspresu może zacząć wydobywać się nieprzyjemny zapach, a w środku rozmnażać pleśń. Jest ona nie tylko zabrudzeniem, ale jest także niebezpieczna dla naszego zdrowia. Co zrobić, kiedy w ekspresie do kawy znajduje się pleśń? Jak się jej pozbyć?

Zabrudzony zaparzacz

Zaparzacz jest jedną z najważniejszych części każdego ekspresu. To właśnie tam produkuje się nasza kawa. Jego odpowiedni stan jest kluczowy dla smaku i aromatu napoju. Większość automatycznych ekspresów do kawy posiada wbudowane programy czyszczące, które należy włączać cyklicznie. Nieraz jednak ominiemy którykolwiek z tych kroków, a w zaparzaczu zalęgnie się wówczas pleśń. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie czyszczenia tak często, jak wymaga tego od nas ekspres.

Zanieczyszczony pojemnik na fusy i tacka ociekowa

Pojemnik na fusy i tacka na skropliny to elementy ekspresu, które najczęściej stają się źródłem pleśni i grzybów. To właśnie tam zbierają się wszystkie zanieczyszczenia z urządzenia takie jak fusy po zaparzaniu czy woda po płukaniu innych podzespołów. Nic dziwnego, że takie odpadki, które nie są usuwane regularnie stają się pożywką dla grzybów.

Wymiana uszczelek

Źródłem grzybów mogą być również uszczelki, które  zbiegiem czasów tracą swoją elastyczność przez co dostaje się do nich wilgoć i odpadki. Wycieki wynikające z nieszczelności uszczelek powodują również, że wilgoć i woda mogą dostać się do innych podzespołów i powodować w nich pleśnienie. Jeżeli dojdzie do zawilgocenia podzespołów, które nie mogą być zdemontowane, może okazać się konieczne skorzystanie z firmy, która profesjonalnie oczyści nasz ekspres.

Powody pleśni w ekspresie

  • Poniżej możesz znaleźć jeszcze inne problemy, które mogą prowadzić do powstania pleśni w Twoim urządzeniu:
  • Zatkane wężyki a pleśń w ekspresie do kawy
  • Nieregularne odkamienianie
  • Otłuszczony obieg mleczny
  • Zużyty filtr wody

Jeżeli mimo wykluczenia powyższych ewentualności, z Twojego urządzenia wciąż wydobywa się nieprzyjemny zapach pleśni, czas zdecydować się na profesjonalną pomoc i usługę jaką jest naprawa ekspresów ciśnieniowych. Siemens, mimo iż jest czołowym producentem, posiada również punkty, które chętnie podejmą się naprawy urządzeń.

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Kuchnia w stylu Boho
Kuchnia w stylu Boho to połączenie swobody oraz oryginalnego designu. Jest to miejsce, w którym panuje...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *