5 sposobów na wykorzystanie fusów po kawie

Fusy po kawie są często traktowane jako odpad, jednak w rzeczywistości mogą mieć wiele zastosowań. Fusy po kawie to nic innego jak pozostałości po zaparzeniu kawy, które zostają w filiżance lub ekspresie. Ich barwa i zapach są bardzo charakterystyczne. Choć pewnie zazwyczaj je wyrzucasz, ich ponowne zastosowanie może przynieść wiele korzyści. I po prostu zminimalizować ilość odpadów w domu.

Do pielęgnacji roślin

Jednym z popularnych sposobów wykorzystania fusów po kawie jest nawożenie roślin. Fusy po kawie zawierają składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor, potas i magnez, które mogą pomóc w rozwoju roślin. Można je dodać do ziemi w doniczkach lub posypać na ziemię w ogrodzie. W przypadku doniczek warto pamiętać, żeby nie używać zbyt dużej ilości fusów, ponieważ może to spowodować zbytnie zakwaszenie gleby.

Fusy po kawie jako neutralizator zapachów

Fusy po kawie mogą również służyć do neutralizowania zapachów. Mogą być używane do odświeżania powietrza w domu lub samochodzie. Można umieścić fusy w woreczkach lub w naczyniach i umieścić je w różnych miejscach w pomieszczeniu. Warto umieścić miseczkę z fusami po kawie w lodówce. W ten sposób zapach kawy pomoże zniwelować inne zapachy. W przyjazdy dla środowiska i bezpieczny dla przetrzymywanego w lodówce jedzenia zneutralizujesz zapach mięsa, ryb itp.

Czyszczenie za pomocą fusów

Fusy po kawie mogą być również używane do czyszczenia. Fusy mają właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Ziarenka są na tyle twarde, że mogą pomóc w usuwaniu zaschniętego brudu, nie niszcząc czyszczonej powierzchni. Idealne rozwiązanie do takich miejsc jak kuchenne blaty, umywalki czy lodówki. Ekologicznie i ekonomicznie!

Domowe kosmetyki z fusów

Fusy po kawie mogą być wykorzystane do produkcji kosmetyków, takich jak maseczki, peelingi czy balsamy do ciała. Dzięki obecności przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, fusy po kawie mogą pomóc w opóźnianiu procesu starzenia się skóry. Uwaga! Nie polecamy stosować kawowych peelingów na twarz – ziarneka kawy mogą podrażnić delikatną skórę na twarzy. Fusy po kawie można wykorzystać również do produkcji naturalnego mydła. Dodając je do mieszanki mydlanej, można uzyskać delikatne, peelingujące mydło o charakterystycznym zapachu kawy.

Fusy zamiast farby

Tak, dokładnie! Fusy po kawie mogą być wykorzystane do produkcji naturalnych farb. Dodając je do mieszanki wody i kleju roślinnego, można uzyskać brązową farbę, którą można malować na papierze lub drewnie.

Teraz już wiesz, że fusy po kawie można wykorzystać na wiele sposobów. Warto zastanowić się nad tym, jak można je wykorzystać w codziennym życiu, aby zminimalizować ilość odpadów i jednocześnie wykorzystać ich cenne właściwości w ekologiczny sposób.

 

Foto: freepik.com

Kuchnia w stylu Boho
Kuchnia w stylu Boho to połączenie swobody oraz oryginalnego designu. Jest to miejsce, w którym panuje...
Krótka historia kawy
Obecnie kawa jest jednym z najważniejszych produktów handlowych na świecie i rocznie spożywa się jej ponad...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.