Angielska herbata – dlaczego jest tak popularna?

W Anglii picie kawy jest ściśle związane z tradycją i historią. Co prawda, mieszkańcy tego kraju dosyć późno zachwycili się kawą w porównaniu do innych Europejczyków, jednak pokochali ten napój na dobre.

Dziś na ulicach londyńskich miast i miasteczek można spotkać mniejsze i większe herbaciarnie, które kuszą przechodniów niesamowitym aromatem, który wydobywa się z ich wnętrz. Słynny five o’clock, czyli popołudniowa herbatka, to zwyczaj, który narodził się właśnie w Anglii.

Obecnie popularna tea ma miano napoju narodowego w Anglii.

Herbata Earl Grey

Któż z nas nie zna najbardziej popularnej herbaty na świecie? Możemy się założyć, że każda osoba, która czyta ten wpis, co najmniej raz w życiu piła herbatę Earl Grey. Ta tradycyjna herbata oznacza czarny napój aromatyzowany olejkiem bergamotki. Składnik ten był odkryty w Algierii, Maroko i Tunezji. Nazwa bergamotka wzięła swoje określenie od włoskiej miejscowości Bergamo, gdzie zaczęto handlować tym towarem.

Nazwa samej herbaty wzięła się od nazwiska Charlesa Greya. Był to hrabia, który w latach trzydziestych XIX wieku był premierem Anglii. Jest kilka teorii, jak Grey sprowadził tę herbatę do Anglii i żadna z nich nie jest na 100% potwierdzona. Najbardziej prawdopodobna opowiastka mówi o tym, że premier zamówił u Twininga (szanowanego herbaciarza) napój z wyżej wspomnianą mieszanką.

Z czasem fani herbaty zaczęli eksperymentować z mieszanką Earl Grey i do dziś powstają różne jej odmiany, np. z dodatkiem jaśminu czy kwiatem róż. Herbata jest bardzo dobra w smaku, dlatego nie trzeba do niej dodawać cukru, cytryny, miodu czy mleka.

Chcesz wybrać się do Anglii i wypić prawdziwą angielską herbatę? Zapisz się na kurs – angielski online – i szybko zyskaj umiejętność swobodnej komunikacji w obcym języku.

Różne rodzaje herbaty

Earl Grey to nie jedyny popularny rodzaj herbaty. W Anglii pija się wywar z różnych mieszanek czarnych herbat, a do najpopularniejszych z nich należą:

  • Afternoon Tea – powstała z mieszanek czarnych herbat. Skomponowana jest z myślą o herbacie popołudniowej z lekką przekąską. Jest ona znacznie słabsza od śniadaniowej;
  • English Breakfast Tea – mieszanka śniadaniowa. W jej skład wchodzi herbata assam, ceylon i herbata kenijska. Jest bardzo mocna i ma na celu pobudzenie z rana;
  • Irish Breakfast Tea – mieszanka podobna do angielskiej kompozycji śniadaniowej. Dobrze komponuje się z mlekiem, które jest obowiązkową częścią diety Irlandczyków;
  • Prince of Wales – łączy się w niej różne chińskie herbaty. Ma ziemisty posmak. Swoją nazwę zawdzięcza księciu Walii Edwardowi.