Barista – czy to zawód dla Ciebie?

Szukasz swojej ścieżki zawodowej? Próbujesz różnych rzeczy, ale to jeszcze nie to, co chcesz robić w życiu? Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy i kochasz ją przyrządzać, być może zawód baristy jest dla Ciebie! Kim jest barista? Jak wygląda jego praca? Sprawdź!

Barista – kto to i czym się zajmuje?

Barista to po włosku barman. Bariści we Włoszech zazwyczaj serwują wszystkie rodzaje napojów, nie tylko kawę. Inaczej jest na przykład w Ameryce. Tam terminem „barista” określa się zazwyczaj tylko te osoby, które zajmują się parzeniem specjałów kawowych.  

W Polsce również barista jest osobą zawodowo zajmująca się parzeniem kawy. Z pozoru może wydawać się to bardzo banalna profesja, ale nic bardziej mylnego! Barista musi posiadać szeroką wiedzę na temat kawy, a także cały czas ją aktualizować. Należy śledzić trendy oraz sposoby na parzenie kawy. Każdy profesjonalista powinien umieć odpowiadać na pytania swoich klientów. Poza tym rzetelna wiedza na temat kawy przekłada się także na jakość serwowanego napoju.

Czym zajmuje się dokładnie osoba pracująca w tym zawodzie? Każdy dobry barista musi przede wszystkim parzyć wyśmienitą kawę. Powinien znać się również na rodzajach kawy oraz sposobach jej prażenia oraz parzenia. Obowiązkiem baristy jest nie tylko zadbanie o smak napoju, ale także o jego wygląd i sposób podania. Dlatego też każdy specjalista musi dbać o swoje umiejętności w zakresie latte art.

Czym jest latte art? Jest to sztuka malowania mlekiem na kawie. Na pewno nie raz widziałeś takie rysunki na serwowanej kawie. Do podstawowych wzorów, jakie są wykonywane przez baristów, należą: serce, rozetka i tulipan. Jednak prawdziwi mistrzowie tej dziedziny potrafią wyczarować prawdziwe dzieła sztuki na serwowanych kawach.

Jeżeli chcesz zostać profesjonalnym baristą, musisz pamiętać również o tym, że jest to praca nie tylko z kawą, ale również i z ludźmi. Dobry barista powinien być otwarty i umieć nawiązywać kontakty z każdym klientem. Takie cechy znacznie ułatwiają pracę, a także sprawiają, że klienci będą do Ciebie wracać.

Jak zostać zawodowym baristą?

W większości bariści pracujący w dobrych kawiarniach kształcili się wcześniej na licznych kursach baristycznych dostępnych na rynku. Zazwyczaj są one płatne. Zastanawiasz się czego możesz nauczyć się na profesjonalnych kursach dla baristów? Podczas szkoleń przyszły barista poznaje różne gatunki kaw, ich charakterystykę oraz różne sposoby parzenia. Duży nacisk kładzie się również na naukę sztuki latte art. Późniejszą wiedzę oraz doświadczenie zdobywasz podczas pracy w kawiarni. Pamiętaj, ze zawsze warto czerpać wiedzę od innych dobrych baristów, którzy mają większe doświadczenie w tej branży.

Niektórym osobom udaje się znaleźć pracę w kawiarni bez doświadczenia, wówczas przechodzą szkolenie już w miejscu swojej pracy. Praca w kawiarni bez doświadczenia jest możliwa, jednak jej znalezienie może zająć Ci nieco więcej czasu. Jeżeli chcesz zostać baristą, bardzo ważne jest Twoje zaangażowanie i motywacja. W tym zawodzie ważne jest ciągłe śledzenie trendów oraz edukacja na temat kawy oraz sposobów jej parzenia.

Codzienna praca baristy może być bardzo ciekawa i pasjonujące, ale bywa także stresująca i wymagająca. Jeżeli zależy Ci na byciu mistrzem w tej dziedzinie, musisz stale wzbogacać swoją wiedzę dotyczącą mieszanek kawowych oraz sposobów jej parzenia. Jeżeli posiadasz własny ekspres do kawy, możesz zacząć ćwiczenie parzenia różnorodnych specjałów kawowych już dzisiaj!

Twój ekspres do kawy ma awarię? Nie przejmuj się, oddaj go w ręce profesjonalistów! Serwis ekspresów do kawy w Warszawie to miejsce, gdzie profesjonalni serwisanci usuną usterki oraz zadbają o kondycje Twojego urządzenia! Skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu ekspresów do kawy, a parzone przez Ciebie napoje będą jeszcze smaczniejsze niż dotychczas!

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Kuchnia w stylu Boho
Kuchnia w stylu Boho to połączenie swobody oraz oryginalnego designu. Jest to miejsce, w którym panuje...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.