Każdy ekspres w wyniku nieodpowiedniego użytkowania czy zużycia materiałów po pewnym czasie ma prawo ulec awarii. Warto mieć to na uwadze, jeśli chcemy, aby nasze urządzenie cechowało się długą żywotnością oraz nienagannym stanem technicznym przez dłuższy czas. Co najczęściej psuje się w ekspresie? Sprawdź, czytając nasz poniższy artykuł.
Zatkany przewód zaparzający
Często w ekspresach dochodzi do sytuacji, gdzie oczekując na przygotowanie napoju, nie pojawia się w filiżance. Zazwyczaj przyczyną stanowi zatkany element zaparzający. Zmielona już kawa najczęściej przedostaje się w szczeliny urządzenia, gdzie może bardzo łatwo zablokować niektóre elementy ekspresu do kawy. Mowa zazwyczaj o dźwigni zaparzacza. W takiej sytuacji musi zwrócić uwagę na cały element zaparzający, a w ekspresach przelewowych na łączenie z dzbankiem na gotowy napar. Zanieczyszczenia mogą zatem przyczynić się do braku kawy, a jednocześnie sprawić duży problemu.
Gdy już mowa o zatkanym elemencie zaparzającym, to warto wspomnieć również o takiej samej sytuacji w przypadku zatkanej dyszy czy systemu mlecznego, przez co urządzenie nie spienia dobrze mleka. Zazwyczaj związane jest to z tego, że cały układ został mocno zanieczyszczony. Dlatego ważne jest, aby po przygotowaniu sobie mlecznej kawy dokładnie wyczyścić cały system mleczny.
Uszkodzona elektronika
W przypadku elektronicznych urządzeń często dochodzi do różnych uszkodzeń, a najgorszym wrogiem może być jedynie woda. Podobnie jest w ekspresach do kawy. W sytuacji, gdy woda przedostanie się do wnętrza urządzenie, jest bardzo prawdopodobne, że niektóre funkcje przestaną działać, jak należy. Oznaczać to będzie, że nie będziemy mogli korzystać z urządzenia, ponieważ może dojść do zwarcia lub poważnych uszkodzeń elektrycznych. To właśnie zalanie urządzenia jest najczęstszym powodem zwarcia.
Rozwiązać ten problem może dokładne czyszczenie ekspresu do kawy, a następnie jego wysuszenie. Jeśli to nie zadziała – konieczna będzie naprawa w profesjonalnym serwisie lub wymiana elektrycznych części na nowe. Wówczas warto znaleźć firmę, która w swojej ofercie posiada usługę jak serwis i naprawa ekspresów do kawy. Kraków posiada szeroki wybór miejsc tego typu, ale najlepsza będzie Klinika Ekspresów!
Kamień i osad w ekspresie
Brud, kamień i osad to jednak z największych nieprzyjaciół praktycznie każdego urządzenia, w tym również ekspresu do kawy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że sama jakość wody może mieć wpływ na przyrządzaną kawę oraz następnie jakość urządzenia. Woda zawiera duże ilości różnych składników mineralnych, przez co korzystanie z wody z kranu prowadzi do powstania kamienia oraz osadu w ekspresie. Dlatego dużo mówi się o tym, aby do przygotowania kawy czy nawet herbaty używać przefiltrowanej wody (np. za pomocą specjalnego dzbanka). Jeśli jednak używamy wody prosto z kranu, musimy liczyć się z tym, że należy go odpowiednio często czyścić, aby kamień, osad i brud nie prowadził do zatkania niektórych elementów.