Jak czyścić ekspres do kawy?

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni ekspres do kawy, należy prawidłowo go użytkować. Szczególnie ważne będzie czyszczenie urządzenia, aby cieszyć się jakością przygotowanej kawy. Jak należy czyścić ekspres do kawy i o czym trzeba pamiętać?

Czyszczenie ekspresu

Prawidłowa pielęgnacja ekspresu do kawy to lepsza praca urządzenia. Zaleca się, aby oczyszczać sprzęt co 200-300 filiżanek kawy (nawet w przypadku ekspresu automatycznego).

Warto rozpocząć pielęgnację od systemu spieniającego mleko. Dysza spieniająca powinna zostać odłączona i wyciągnięta. Elementy należy oczyścić za pomocą ścierki i szczoteczki. Warto wspomagać się płynami przeznaczonymi do systemów mlecznym. Następnie wystarczy jedynie opłukać ciepłą wodą części i osuszyć.

Nie można zapomnieć o bloku grzewczym. Oczywiście, myjąc urządzenie, trzeba odłączyć je od prądu, dlatego zachowajmy ostrożność. Dopiero wtedy wyjąć blog grzewczy lub termoblok. Z pomocą ciepłej wody i środków usuwających zanieczyszczenia, skutecznie oczyścimy ściany oraz konserwujemy element. Pozostałe części jak pojemniki na wodę, mleko, fusy, czy ziarna bez problemu wyczyścimy, jak powyższe elementy. Pamiętajmy, aby dokładnie je wysuszyć.

Jakie środki do czyszczenia będą najlepsze?

Należy regularnie czyścić ekspres do kawy za pomocą preparatów. Dokładnie usuną osad, zabrudzenia oraz kamień. Wielu producentów tego typu urządzeń oferuje dedykowane środki czystości do danej marki ekspresu. Będziemy mieć wówczas pewność, że preparaty dobrane do naszego ekspresu są prawidłowe i skutecznie usuną wszelkie zabrudzenia.  Warto jednak pamiętać, że duża ilość środków jest uniwersalnych, a więc bez problemu możemy stosować w różnych urządzeniach. Wśród pozostałych preparatów zaopatrzmy się w płyny oraz proszki do usuwania kamienia, tabletki czyszczące, środki do mycia obiegu mlecznego oraz blogu grzewczego. Można także kupić zestawy do konserwacji ekspresu.

Dlaczego czyszczenie ekspresu jest takie ważne?

Jeżeli nie będziemy przykładać się do czyszczenia ekspresu do kawy, skutki tego mogą być opłakane. Nagromadzony kamień, który osadzi się na częściach urządzenia, może prowadzić do jego uszkodzenia. Resztki kawy również mogą powodować namnażanie się drobnoustrojów, które poza uszkodzeniami ekspresu mogą skutkować naszymi problemami zdrowotnymi. Często również na profilaktykę jest za późno i nasze urządzenie ulega uszkodzeniu i tak. Co wówczas zrobić? Serwis ekspresów do kawy w Krakowie oferuje usługi właśnie na takie okazje. Nie tylko wyczyści Twój ekspres, ale również usunie usterkę, aby urządzenie znów mogło działać, jak należy.

 

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.