
Wciąż krąży mit o tym, że spożywanie kawy w ciąży jest szkodliwe dla naszego malucha. Młode mamy nieustannie zadają sobie pytanie, czy mogą pozwolić sobie na kubek ulubionego napoju bez ryzyka, że zadziała on w zły sposób na malucha. Przeczytaj artykuł, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytania.
Działanie kawy na ciężarną kobietę
Ze względu na specyfikę procesów metabolicznych w ciele ciężarnej kobiety, usuwanie kofeiny z jej organizmu trwa aż dwukrotnie dłużej niż normalnie. Powoduje to narażenie płodu na niewielkie dawki kofeiny.
Warto wspomnieć, że dotychczasowe badania nie wykazały negatywnego wpływu kofeiny na rozwój płodu oraz powstawanie jakichkolwiek wad. Oczywiście, nadmierne spożycie kawy będzie szkodziło nie tylko dziecku, ale także nam, więc należy mieć to na uwadze.
Kawa powoduje również wypłukiwanie się wapnia oraz magnezu co może również szkodzić maluchowi. Zwłaszcza dla ciężarnych kobiet niezwykle istotna jest równowaga zawartości pierwiastków w organizmie.
Istotna sprawa jest również wspomniane wcześniej wolniejsze metabolizowanie kawy. Z tego względu jest ona usuwana aż do 12 godzin z organizmu przez co kawa wypita po południu może powodować problemy ze snem.
Czy będąc w ciąży można pić kawę?
Okazuje się, że można. Stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia jasno określa, że dopuszczalna dawka dzienna kofeiny do spożycia przez ciężarną kobietę wynosi około 300 mg kofeiny na dobę.
Oczywiście warto pamiętać, że nie tylko kawa zawiera kofeinę! Jest to niezwykle istotne, aby zaplanować swoją dzienną dawkę do spożycia przez ciężarną. Dla przykładu puszka coli będzie miała 40 mg kofeiny, a tabliczka gorzkiej czekolady aż 120 mg. Warto również nadmienić, że kawa kawie nierówna, a szklanka kawy zalewanej będzie miała jej zdecydowanie więcej niż tej przygotowanej przez ekspres. Serwisy internetowe podają, że kawa parzona ma około 200 mg, a espresso tylko 30 mg.
Kawa w ciąży – podsumowanie
Jak się okazuje, picie kawy w ciąży jest dopuszczalne. Najważniejsze oczywiście to znać umiar i przestrzegać dopuszczalnych norm spożycia kofeiny w ciągu doby.
Źródło zdjęć: freepik.com