Ekspresy przelewowe i wszystko, co warto o nich wiedzieć

Większości z nas ekspres przelewowy na myśl przywodzi lata 90. czyli czas, kiedy przywędrowały do nas z zachodu Europy. Prawie każdy miał je w swoim domu. Następnie dosyć szybko zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe. Współcześnie powracają do łask, a znani producenci ekspresów wznawiają ich produkcję lub projektują nowe modele. Co warto wiedzieć o ekspresach przelewowych?

Co to jest ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy jest urządzeniem do przygotowania kawy. Jego praca polega na przelewaniu wody przez zmielone ziarna. To urządzenie będzie najlepsze dla tych, którzy gustują w klasycznej czarnej kawie, nawet do kilku razy w ciągu dnia. Nie będzie to napój tak esencjonalny jak włoskie espresso, jednak na pewno pobudzi i przyjemnie rozgrzeje.

Współczesne ekspresy przelewowe różnią się od tych, które były produkowane w latach 90. Mają nowoczesny design, o wiele bardziej intuicyjny mechanizm działania oraz za ich pomocą można przyrządzić pyszniejszą kawę.

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Ekspres przelewowy działa w bardzo intuicyjny i przyjemny sposób. Trzeba nalać wody do odpowiedniego zbiornika. Następnie ekspres odpowiednio podgrzewa ją i przepuszczana przez filtr. W filtrze powinny znaleźć się zmielone ziarna kawy. Proces zaparzania trwa mniej więcej od 10 do 15 minut, a w tym czasie otrzymamy gorący czarny napój. Będzie on o wiele mocniejszy od klasycznego espresso, z pewnością bardzo pobudzający.

Wady i zalety ekspresów przelewowych

Plusy

  • Do największych plusów ekspresów przelewowych z pewnością można zaliczyć ich relatywnie niską cenę. Dobrej jakości urządzenie można kupić już za 200-300 zł. Warto zainwestować w sprzęt z wbudowanym podgrzewaczem. Dzięki temu, po przygotowaniu większej ilości kawy w dzbanku, będziemy mogli wypić ją po paru godzinach, a ta wciąż będzie ciepła.
  • Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ekspres przelewowy służy także do przygotowywania rozmaitych naparów ziołowych. Ekspresy ciśnieniowe nie posiadają takiej funkcji.
  • Oprócz tego ekspresy przelewowe są bardzo proste w użyciu. Wymagają od nas jedynie nalania wody, umieszczenia zmielonych ziaren w filtrze i wciśnięcia przycisku uruchomiającego proces zaparzania.
  • Pamiętajmy także, że ekspres przelewowy to urządzenie bardzo małe, praktyczne i pasujące do prawie każdego wystroju wnętrza.

Minusy

  • Do minusów ekspresów przelewowych zaliczyliśmy konieczność mielenia ziaren kawy na własną rękę. Należy zakupić osobny młynek i przed każdym przygotowaniem napoju – rozdrobnić ziarna. Chyba że zakupimy ekspres przelewowy z wbudowanym młynkiem, ale będzie to wtedy urządzenie o wiele droższe.
  • Należy wymieniać w nim filtry, które są jednorazowe.
  • Dla niektórych osób minusem będzie również ograniczenie względem możliwości tworzenia mlecznych mieszanek kawowych.
  • Mimo prostoty obsługi, minusem może być też długi czas przefiltrowania kawy – 10-15 minut.

Zainteresowały Cię przelewowe ekspresy do kawy – sprawdź ofertę sklepu Świat Ekspresów! Znajdziesz tam bogaty wybór tego typu urządzeń, w korzystnych cenach!

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Kuchnia w stylu Boho
Kuchnia w stylu Boho to połączenie swobody oraz oryginalnego designu. Jest to miejsce, w którym panuje...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.