Jeśli myślisz, że już wiesz wszystko o swoim ulubionym napoju, to gwarantujemy, że mocno się mylisz! Poniżej możesz zapoznać się z faktami i mitami odnośnie kawy, która dla wielu stanowi nadal wielką tajemnicę. Na szczęście my zdecydowaliśmy się przedstawić prawdę – sprawdź.
Kobiety w ciąży i kawa
Dawniej twierdzono, że kofeina może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, a co za tym idzie powodować liczne komplikacje związane ze zdrowiem dziecka. Jednak najnowsze badania wykazują, że kawa absolutnie nie jest zakazana ciężarnym. 1-2 filiżanki czarnej kawy dziennie nie zaszkodzi ani zdrowiu im ani ich dzieci, a poza tym kofeina sama w sobie pojawia się również w innych produktach, jak na przykład herbata, dlatego umiarkowane spożywanie obu napojów będzie jak najbardziej wskazane.
Kawa rozpuszczalna zdrowsza od mielonej
Jest to natomiast kompletna nieprawda, ponieważ kawa rozpuszczalna jest dodatkowo przetwarzana i poddawana wielu procesom technologicznym, przez co może tracić wiele swoich naturalnych właściwości, które zawarte są oczywiście w kawie mielonej. Zatem do zaparzania wybieramy zdecydowanie kawę z profesjonalnych ekspresów z Świata Ekspresów, dzięki czemu będziesz miał okazję napić się prawdziwej i aromatycznej kawy.
Kawa pobudza umysł
Jest to prawdą, ponieważ uwolniona w kawie kofeina pobudza do działania korę mózgową, a co za tym idzie poszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu mózg jest lepiej dotleniony. W rezultacie poprawia się nasza koncentracja, wszystkie zmysły są wyostrzone, a pamięć zostaję również wzmocniona. Mimo krótkotrwałości, efekt jest naprawdę skuteczny. Jednak należy pamiętać, że zbyt duża ilość kofeiny powoduje bezsenność i nadpobudliwość, które już nie sprzyjają koncentracji.
Kawa odwadnia organizm
Jest fałszem, że kofeina wypłukuje wodę z organizmu, a tym samym jest mocno moczopędna. Już wiele dotychczasowych badań dowiodło, że jej moczopędność jest na takim samym poziomie co woda, a zwiększyć może się wyłączni wtedy, gdy wypijemy ponadprzeciętną ilość kawy naraz.
Kawa nie dla dzieci
Oto kolejny przykład sfałszowanej informacji, która była wpajane przez wiele lat osobom starszym i nie tylko. Przyjęło się, ze dzieci nie powinny spożywać kofeiny, ze względu na jej nadpobudliwość i szkodliwość dla najmłodszych. Prawda jednak jest zupełnie inna, ponieważ dzieci tak samo jak dorośli posiadają zdolność metabolizowania kofeiny, która oddziałuje na nich tak samo jak na innych, a więc jest nieszkodliwa i w pełni zdrowa. Problem pojawia się u dzieci, które wykazały nadwrażliwość na napoje kawowe, więc wówczas niezalecane jest podawanie im kofeiny w większych ilościach.