Ile kofeiny znajduje się w filiżance kawy?

Czy wiesz, ile szacunkowo spożywa się kawy każdego dnia na całym świecie? Szacuje się, że każdego dnia na całym świecie ludzie wypijają około 3 miliardy filiżanek kawy. Według USDA przeciętna filiżanka parzonej kawy zawiera 96 miligramów (mg) kofeiny. Jednak poziom kofeiny w napoju może znacząco się różnić. Wszystko zależy od rodzaju mieszanki kawowej, sposobu prażenia ziaren, aż po sposób parzenia kawy.

Starasz się ograniczyć kofeinę w swojej diecie? A może po prostu chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kawie? Poniżej znajdziesz wiele cennych informacji, które mogą przydać Ci się na co dzień do własnego użytku lub pochwalenia się swoją wiedzą przed znajomymi.

Czym jest kofeina?

Kofeina to naturalny środek pobudzający występujący w ziarnach kawy, liściach herbaty, ziarnach kakaowca oraz innych produktach spożywczych. Po spożyciu substancja działa na centralny układ nerwowy, zwiększając poziom aktywności mózgu i wyzwalając uwalnianie substancji chemicznych, takich jak adrenalina i kortyzol.

Wiele osób pije kawę dla przyjemności, jednak dla większości z nas jej pobudzające działanie nie jest bez znaczenia.  Wiele osób pije kawę ze względu na jej energetyzujące działanie. Jednak warto pamiętać o tym, że spożycie zbyt dużej dawki kofeiny może mieć działanie wręcz odwrotne. W takich sytuacjach mogą wystąpić bóle głowy, mdłości, osłabienie, rozdrażnienie czy stany lękowe.

Ile kofeiny znajduje się w espresso?

Espresso to mała, mocna kawa, która jest znana i lubiana na całym świecie, ale szczególnie we Włoszech. To prawdziwa dama Włochów. Podczas przygotowywania espresso ciśnienie jest wykorzystywane do przepuszczania gorącej wody lub pary wodnej przez drobno zmielone ziarna kawowe. Dzięki temu otrzymujemy wysoki poziom ekstrakcji kofeiny, ale porcje espresso są zazwyczaj znacznie mniejsze niż w przypadku kawy filtrowanej. Przyjmuje się, że pojedyncza porcja espresso (29,6 ml) zawiera około 63 mg kofeiny, podczas gdy podwójna porcja (59,2 ml) ma 126 mg.

Ile kofeiny znajduje się w filiżance latte?

Latte, tak samo jak inne popularne napoje na bazie espresso, w tym cappuccino, americano i flat white,  powstaje poprzez zmieszanie espresso ze spienionym mlekiem. Można powiedzieć, że to stosunek kawy do mleka decyduje o rodzaju napoju kawowego.

Moc, a zatem zawartość kofeiny w napoju kawowym zależy od tego, ile znajduje się w nim porcji espresso. Zazwyczaj filiżanka latte lub innego napoju na bazie pojedynczej dawki espresso dostarcza około 65 mg kofeiny.

Ile kofeiny znajduje się w kawie rozpuszczalnej?

Niektóre osoby piją wyłącznie kawę rozpuszczalną, która jest nie tylko smaczna, ale i łatwa do przyrządzenia w każdych warunkach. Kawa rozpuszczalna jest produkowana poprzez zaparzenie kawy i usunięcie z niej wody, często poprzez liofilizację, w wyniku czego otrzymuje się małe, suche granulki kawy. Zawartość kofeiny w kawie rozpuszczalnej różni się w zależności od marki, ale zazwyczaj zawiera ona mniej kofeiny niż tradycyjnie przyrządzana kawa. Przyjmuje się, że porcja kawy rozpuszczalnej o wadze 2 g zawiera 63 mg kofeiny. Jesteś fanem lub fanką kawy rozpuszczalnej? A może skusisz się na zakup ekspresu do kawy online?

Ile kofeiny znajduje się w filiżance kawy – podsumowanie

Ilość kofeiny w filiżance kawy zależy od wielu czynników. Mamy nadzieje, że wiesz już, że są to między innymi: rodzaj mieszanki kawowej, sposób parzenia kawy, czy typ kawy, na jaką się zdecydujemy. Jeżeli marzysz o pysznej kawie każdego dnia, wybierz ekspres do kawy z młynkiem.

Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Kuchnia w stylu Boho
Kuchnia w stylu Boho to połączenie swobody oraz oryginalnego designu. Jest to miejsce, w którym panuje...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.