Niejeden miłośnik kawy lub osoba, która lubi dowiadywać się nowych rzeczy o otaczającym nas świecie czy zjawiskach, które w nim występują, zaczyna zastanawiać się – jak rośnie kawowiec w środowisku naturalnym? Jakie są gatunki kawy? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tej roślinie? Zapraszamy Cię do poniższego wpisu!
Jakie są gatunki kawowca?
Czy wiesz, że do tej pory odkryto już około 150 gatunków kawowca?! Jednak tylko dwa z nich mają istotne znaczenie w globalnej produkcji kawy i mają w niej ok. 99% udziałów! Są nimi oczywiście arabica (coffea arabica) oraz robusta (coffea canephora). Występują między nimi znaczne różnice w smaku, które są efektem odmiennych warunków bytowych. Niezależnie od tego, którą mieszankę wybierzesz, ekspresy marki melitta lub ekspresy saeco aulika przygotują dla Ciebie smaczną, aromatyczną kawę każdego dnia!
Zasadniczym czynnikiem wpływającym na różnice w smaku obu gatunków jest odmienna zawartość kofeiny oraz kwasu chlorogenowego. Są to substancje o gorzkim smaku, a roślina produkuje je w celu odstraszenia owadów.
W warunkach uprawy robusty ryzyko występowania szkodników jest wyższe niż w przypadku arabiki, dlatego też roślina produkuje większą ilość tych związków. Z kolei arabika rosnąca zwykle wyżej, produkuje mniej kofeiny i kwasu chlorogenowego, dlatego też przyrządzony z niej napar jest delikatniejszy i mniej gorzki. Jednocześnie, krzewy arabiki mogą wykorzystać rezerwy energii do produkcji cukrów i lipidów, a także prekursorów związków aromatycznych, co przekłada się na bogatszy, bardziej owocowy smak.
Pomimo wyższych kosztów i trudniejszych warunków uprawy, arabika stanowi większość upraw na świecie. Dlaczego to właśnie ten gatunek kawy króluje wśród innych? Jest to spowodowane jej walorami smakowymi. Globalne ocieplenie i rosnąca konsumpcja kawy przyczyniają się do zmiany tych proporcji na rzecz robusty, która jest w stanie przetrwać w nowych, zmieniających się warunkach klimatycznych.
Pas kawowy – co to jest?
Kawowiec jest rośliną, która ma określone wymagania dla poprawnej wegetacji. Optymalne warunki do jej wzrostu występują zwykle w strefie międzyzwrotnikowej i różnią się znacznie w zależności od kontynentu, a nawet krajów i ich poszczególnych regionów.
Warunki bytowe w pasie kawowym charakteryzują się m.in.:
- regularnie występującymi opadami deszczu (pora sucha i deszczowa)
- umiarkowanymi temperaturami przez cały rok i brakiem przymrozków
Jakie wnioski można zatem wyciągnąć z tych informacji? Można powiedzieć, że kawowiec lubi klimat umiarkowany, wilgotny i ciepły, który pozwala na osiągnięcie okresu wegetacyjnego trwającego przez cały rok. Warto wiedzieć, że w związku ze zmianami klimatu powierzchnia pasa kawowego powoli się zmniejsza. Wzrost średnich rocznych temperatur sprawia, że w niektórych miejscach nie da się dłużej uprawiać kawy, a przynajmniej niemożliwe jest osiągnięcie dotychczasowej wysokiej jakości ziaren. Globalne ocieplenie zmusza producentów do przenoszenia upraw na wyższe wysokości lub zastępowania arabiki robustą, która toleruje wyższe temperatury.
Do tej pory odkryto około 150 gatunków kawowca, jednak w światowej produkcji główną rolę odgrywają arabika oraz robusta. Kawowiec jest rośliną, która potrzebuję regularnie zmieniających się po sobie cyklów związanych z opadami deszczu, czyli tzw. pory suchej oraz pory deszczowej. Roślina bardzo dobrze radzi sobie również wtedy, gdy rośnie w środowisku o umiarkowanych temperaturach, które utrzymują się przez cały rok. Stoisz przed zakupem odpowiedniego ekspresu do kawy? Lista ekspresów do kawy w sklepie Świat Ekspresów to bogata oferta wysokiej jakości produktów praktycznie na każdą kieszeń! W sklepie znajdziesz również przepyszne kawy do każdego rodzaju ekspresu!