Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie i wcale nie wymaga szczególnej znajomości budowy ekspresu do kawy. W dzisiejszym wpisie opiszemy dokładnie jak postępować ze swoim ekspresem, jakich środków używać, a także dlaczego powinniśmy stosować się do poniższych zasad pielęgnacji i konserwacji.
Czyszczenie ekspresu do kawy
Nie można mówić o jednym ogólnym czyszczeniu, a konserwowaniu kilku pojedynczych części, z którego składa się ekspres. Jako pierwszy element konieczny do pielęgnowania opiszemy blog grzewczy, przy którym należy zachować ostrożność, czyli odłączyć urządzenie od prądu. Do wyczyszczenia wystarczy w zasadzie ciepła woda, aczkolwiek można posłużyć się również specjalistycznymi środkami, które jednocześnie oczyszczają i konserwują powierzchnię bloku grzewczego.
Następnie mamy do czynienia z system spieniania mleka, który rozdzielamy osobno na dyszę oraz rurkę. Obie części trzeba dokładnie przepłukać i usunąć z nich wszelkie pozostałości po mleku za pomocą gorącej wody oraz szczególnych detergentów. Dzięki nim jakość ekspresu oraz smak kawy z mlekiem nadal pozostanie smaczny i aromatyczny.
Kolejno możemy wymienić niezbędne płyny i tabletki do usuwania zanieczyszczeń, osadów i kamienia z ekspresów do kawy. Można dostać je w specjalistycznych punktach sprzedaży albo w formie pakietu oferowanego przez producenta maszyny. Płyn czy tabletki należy rozpuścić w pojemniku na wodę, z którego następnie ekspres pociągnie płyn i przepłucze cały mechanizm od środka.
Dlaczego trzeba czyścić ekspres systematycznie?
To wszystko, o czym pisaliśmy powyżej jest absolutnie obowiązkowe i nie ma najmniejszych wątpliwości, że trzeba o tym pamiętać. Nie mówimy teraz o właścicielach ekspresów automatycznych, którzy nie muszą się o nic martwić, ponieważ maszyny te same alarmują ich o konieczności konserwacji lub robią to samoczynnie.
Czyszczenie ekspresów ma spore znaczenie, jeśli chodzi o jakość przygotowywanej codziennie kawy. W środku urządzenia mogą zbierać się różne osady, zanieczyszczenia i kamień, które nie tylko wpływają na smak i aromat napojów produkowanych, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Co więcej, takie zaniedbanie może prowadzić do pogorszenia się funkcjonowania ekspresu oraz jego stopniowych usterek, które będą kosztować Cię coraz więcej.
W takim razie dobrze, by było abyś po około 200-300 porcjach zaparzonej kawy pamiętał o odkamienieniu ekspresu. Wiemy, że brzmi to dziwnie i raczej nikt nie będzie odliczał każdej przygotowanej kawy, ale trzeba obrać sobie jakieś konkretne terminy, jak na przykład co miesiąc albo dwa, żeby zachować tą regularność. Jednak codziennie możesz zadbać o między innymi wyczyszczenie tacki albo pojemnika na fusy, co już powinno wpłynąć na efekt pielęgnacji i dbałości o Twój ekspres, który przecież ma Ci posłużyć jeszcze przez wiele lat.