Czy warto kupić ekspres kolbowy? – Zalety i wady ekspresu kolbowego

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Krzewy kawowe rosną w ponad 70 krajach, na kontynentach takich jak Ameryka Południowa, Azja oraz Afryka, jednak nie tylko tam ją znajdziemy. Do naszych domów najczęściej trafiają drobno zmielone ziarna, które później zalewamy wrzątkiem lub wkładamy wraz z kolbą do ekspresu. Znajdą się również faworyci świeżo zmielonych ziaren, którzy nie potrzebują ekspresu, aby zaparzyć czarny napój.

Zalety ekspresy kolbowego

Ekspres kolbowy to świetny wybór dla osób, dla których przesiadywanie w kawiarni całymi dniami i spożywanie świeżo palonej kawy stało się prawie jak hobby. Kolbowe ekspresy przyrządzą kawę dokładnie jak w kawiarni. Półautomatyczne ekspresy sprawiają, że parzenie każdej kawy stało się niczym codzienny rytuał, który bez wyjątkowej precyzji nie przyniesie pożądanych efektów, a już na pewno kawa nie będzie tak aromatyczna i smaczna jakbyśmy chcieli. Opanowanie ręcznego parzenia kawy to satysfakcja z działania oraz fakt, że możemy się pochwalić, że nawet w kawiarni nie zrobią nam tak dobrej kawy, jaką byśmy sami przyrządzili.

Wady ekspresu kolbowego

Oczywiście bez wad by się nie obyło, jednak okazuje się, że wadą jest po części jego zaleta. Opanowanie sztuki baristycznej to czasochłonne zadanie, które wymaga dużo cierpliwości oraz chęci do pracy. Kiedy opanujemy tę cudowną sztukę, nie będziemy jednak żałować. Ekspres wymaga od nas dużo czasu na naukę, który jest tego wart. Każdy z gości przychodzących do nas nie będzie narzekał na jakość kawy, jaką mu podamy. Ekspres kolbowy wymaga również regularnego czyszczenia.

Czy wady ekspresu kolbowego przeważają nad zaletami?

Ekspres kolbowy to zdecydowanie nie jest urządzenie, dzięki któremu przygotujemy kawę dla wielu gości lub nawet całej rodziny podczas świąt. Nie jest to też sprzęt, który w biegu przyrządzi nam kawę, ponieważ spieszymy się do pracy. Kolbowe ekspresy to przede wszystkim cierpliwość użytkowania. Ten rodzaj ekspresów sprawdzi się świetnie do wypicia kilku filiżanek kawy dziennie, zwłaszcza jeśli nie wyobrażamy sobie dnia bez świeżo palonej małej czarnej.

Jaki ekspres wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele modeli ekspresów kolbowych, które mogą nieco się różnić dodatkowymi funkcjami. Ekspres kolbowy Saeco, Sace lub Gaggia świetnie sprawdzi się w domowych warunkach do przyrządzania aromatycznego napoju. Niezależnie, który wybierzemy, każdy będzie świetnie zdawał egzamin.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.