Ekspres ciśnieniowy do domu – na co zwrócić uwagę?

Aby móc wypić cappuccino czy espresso w zaciszu domowym, niezbędny będzie dobry ekspres do kawy, najlepiej ciśnieniowy. W przypadku automatycznego urządzenia mamy dużą swobodę przy przygotowaniu kawy i wygodnie przyrządzamy ulubiony napój w kilkanaście sekund. Ponadto ekspres staje się bardzo łatwy w obsłudze. Modeli na rynku ekspresów jest ogromna ilość, ale w dzisiejszym artykule przygotowaliśmy kilka najważniejszych informacji, o których należy wiedzieć, wybierając urządzenie do domu.

Jaką kawę pijesz w domu?

Jeśli chcemy wybrać dobry ekspres dla siebie, warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj kawy pijemy najczęściej. Jednak obecnie ekspresy ciśnieniowe, zwłaszcza automatyczne, umożliwiają nam przygotowanie każdego rodzaju kawy. Niektóre natomiast oferują jedynie możliwość przygotowania kawy czarnej espresso, lungo, czy americano. Z kolei te ekspresy, które są wyposażone w systemy mleczne, mogą bez problemu spieniać mleko i przygotować nam mleczne warianty kawy. Dodatkowo ekspres parzący tylko kawy czarne jest zwykle tańszy i mniejszy niż warianty spieniające mleko, a przy tym oferuje jakość espresso na takim samym poziomie jak inne modele ekspresów.

Jaki ekspres do mlecznych kaw?

Przyjrzymy się funkcjom ekspresów, które pozwalają na przygotowanie w domowym zaciszu wszystkich kaw mlecznych na bazie espresso. Sposobów spieniania mleka jest kilka:

  • Dysza spieniająca – to ręczny spieniacz, którego obsługa wymaga od nas jedynie wprawy. Należy do dzbanka wlać mleko, spienić i pogrzać, aby następnie dopiero wlać do filiżanki z gotową kawą. Wymaga jednak zaangażowania od każdego użytkownika, a co za tym stoi również czasu, aby móc to zrobić.
  • Spieniacz półautomatyczny – wybieramy konsystencję mleka, a ekspres dozuje do filiżanki osobno od kawy mleko. Najpierw przygotowuje się espresso, aby następnie podstawić filiżankę pod spieniacz i dopełnić napój mlekiem o odpowiednich przez nas proporcjach.
  • Spieniacz automatyczny – w tym przypadku nie musimy w żaden sposób kontrolować przygotowanie kawy. Wybieramy odpowiednio z menu dany napój kawowy, a ekspres przygotowuje kawę i spienia mleko do filiżanki. Wystarczy jedno naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Młynek do kawy, co warto wiedzieć?

Młynek stanowi praktycznie najważniejszy element ekspresu ciśnieniowego. Powinien przede wszystkim posiadać możliwości regulacji grubości mielenie oraz żarna stalowe lub ceramiczne. W tym przypadku lepiej sprawdzi się młynek stalowy ze względu, że znacznie precyzyjniej i lepiej mieli ziarna kawy. Żarna ceramiczne w większości przypadkach są tańsze, ale nie tak dokładne, jak te stalowe.

Czyszczenie ekspresu do kawy

Bardzo dużą zaletą ekspresów ciśnieniowych w wariancie automatycznym jest fakt, że bardzo prosto się go obsługuje, a także czyści. Większość tych urządzeń posiada system czyszczenia, gdzie ekspres samodzielnie za każdym zrobieniem kawy (lub kilku kaw) czyści się, odbywa się to w sposób bardzo automatyczny bez praktycznie naszej ingerencji. Jednak nie należy zapominać o samodzielnym czyszczeniu, zwłaszcza elementów takich jak dysza, pojemnik na ziarna, wodę i fusy czy tacka ociekowa.

Z pewnością zauważyliśmy, że wybór odpowiedniego ekspresu jest niezwykle ważny, aby móc cieszyć się smaczną kawą każdego poranka. Samo urządzenie powinno być intuicyjne i wygodne w obsłudze, aby mogło przygotowywać idealny kawowy napój. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego sprzętu, ekspresy do kawy w sklepie internetowym Świat Ekspresów może okazać się najlepszą decyzją. Znajdziesz tam urządzenia dopasowane do Twoich potrzeb – wystarczy wybrać odpowiednie funkcje i preferencje.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.