Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Zakup ekspresu do kawy to niezwykle opłacalna inwestycja, jeśli jesteś fanem tego gorącego napoju. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, dobrze jest wiedzieć, jakie rodzaje do kawy istnieją. Dzięki temu dopasujesz urządzenie do swoich potrzeb i nie będziesz żałować wydanych pieniędzy.

Rodzaje ekspresów do kawy

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ekspresów do kawy. To, jaką kawę pijasz najczęściej oraz ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na zakup, będzie miało duży wpływ na to, który z rodzajów będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni.

Ekspres ciśnieniowy

Najbardziej podstawowym ekspresem ciśnieniowym są tak zwane kawiarki. Bardzo często można spotkać je we Włoszech, ale coraz częściej widywane są także w polskich domach. Jest to także najtańszy rodzaj ekspresu, ponieważ jego cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Można także znaleźć bardziej nowoczesne modele, które zapewniają lepszy smak kawy i zachowują wszystkie swoje zalety, które ludzie zaczęli doceniać w latach 90. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego ekspresu do kawy, ponieważ łączy w sobie atrakcyjną cenę i pyszną kawę.

Ekspres kolbowy

Odmianą ekspresu ciśnieniowego jest kolbowy. Jest on ekspresem półautomatycznym, a jego cena waha się w przedziale 100-200 złotych. Półautomatyczność polega na tym, że samemu trzeba nabić zmieloną kawę do kolby i podłączyć ją do ekspresu. Później urządzenie wytwarza ciśnienie i przelewa przez kolbę gorącą wodę, która następnie łączy się z ziarnami i tworzy kawę.

Chociaż do zaparzenia kawy z ekspresu kolbowego potrzeba trochę wprawy, to jej smak rekompensuje wszystkie inne niedogodności. Głównym powodem, dla którego można wybrać ekspres kolbowy, jest także fakt, że można całkowicie kontrolować proces parzenia kawy, począwszy od mielenia kawy, do ubijania jej w kolbie i jej operowaniem.

Ekspres automatyczny

Ten rodzaj ekspresu jest najbardziej zaawansowany technologicznie oraz jest w pełni zautomatyzowany. Równa się to oczywiście z większą ceną takiego urządzenia, która często sięga nawet kilku tysięcy złotych, ale można też znaleźć o wiele droższe. Mimo wszystko nie można zaprzeczyć, że ten rodzaj ekspresu do kawy łączy w sobie najwięcej funkcji i gwarantuje najlepszy smak tego napoju.

Bardzo często wyposażony jest w automatyczny młynek do kawy, co jeszcze bardziej zwiększa aromatyczność naparu. Dodatkiem do praktycznie każdego urządzenia jest także spieniacz mleka. Pozwala to na przyrządzenie nie tylko wybornego espresso, ale także kaw typu latte czy cappuccino. Wielką wygodą jest to, że wystarczy wcisnąć jeden przycisk, a ekspres wykona całą kawę samodzielnie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.