Jak zaprojektować ładną i wygodną kuchnię?

Poznaj wskazówki, które pomogą Ci stworzyć piękną i funkcjonalną kuchnię!

Projektowanie kuchni nie musi być trudne i męczące. Może stać się świetną przygodą. Poznaj kilka wskazówek stosowanych przez architektów wnętrz i poznaj tajniki projektowania!

Zasada trójkąta

Tak zaprojektowana kuchnia będzie wygodna na co dzień oraz pomoże uniknąć konieczności pokonywania długich dystansów z jednego miejsca do drugiego. W zasadzie trójkąta, jego wierzchołkami są najważniejsze urządzenia (lodówka, kuchenka i zlew). Jego boki to natomiast Twoja droga przemieszczania się między nimi. Postaraj się, aby między lodówką a kuchenką odległość wynosiła nie więcej niż 260-280cm. Między zlewem a kuchenka oraz zlewem a lodówką niech wynosi mniej niż 210cm. Jeśli Twoja kuchnia jest duża i przestronna, możesz ułożyć więcej takich funkcjonalnych trójkątów. Na pewno usprawni to Twoją codzienność. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy możesz też pomyśleć o Samsung ekspres do kawy do zabudowy – kliknij i sprawdź. Zabudowanie również innych urządzeń np. kuchenki, piekarnika czy lodówki to również popularne rozwiązanie. To dobry pomysł, ponieważ wnętrze wygląda wtedy estetycznie i spójnie.

Kuchnia otwarta na salon

To bardzo modne rozwiązanie, które nadal pozostaje w trendach. W wielu polskich domach można spotkać kuchnię połączoną z salonem. Projektowanie takiego układu jest jednak wyzwaniem. Największy problem to zredukowana liczba ścian, na których można powiesić szafki kuchenne. Rozważ czy możesz sobie pozwolić na to rozwiązanie. Zastanów się gdzie pomieścisz wszystkie kuchenne akcesoria oraz czy masz odpowiednią przestrzeń do zabudowy blatów roboczych.

Optymalnie, główny blat powinien mieć minimum 70cm. Natomiast suma długości wszystkich blatów roboczych 190cm. Pamiętaj, aby zaplanować kawałek powierzchni roboczej przy kuchence oraz lodówce. To strategiczne miejsca, gdzie będziesz odkładać produkty spożywcze lub inne przedmioty.

Pozostałe zasady

Przyjmuje się, że lodówka nie powinna stać obok piekarnika, a zlew sąsiadować z kuchenką. Warto też zaplanować wysokość zamontowania okapu. Jeśli posiadasz kuchenkę gazową, okap powinien znajdować się co najmniej 75 cm nad nią. Jeżeli jest elektryczna wystarczy odległość 65cm. Pamiętaj również o wysokości wszystkich blatów i zawieszonych szafek. Osobie o 2m wzrostu będzie się źle pracowało w kuchni przeznaczonej dla ludzi o niższym wzroście i na odwrót. Pamiętaj również o tym, aby wszystkie szuflady i drzwiczki otwierały się swobodnie.

Kuchnia w stylu Boho
Kuchnia w stylu Boho to połączenie swobody oraz oryginalnego designu. Jest to miejsce, w którym panuje...
Krótka historia kawy
Obecnie kawa jest jednym z najważniejszych produktów handlowych na świecie i rocznie spożywa się jej ponad...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.