Przeczytaj kto wynalazł ekspres do kawy!

Jeśli ciekawi Cię kto wynalazł ekspres do kawy, przeczytaj. Ta historia może Cię zaskoczyć!

Na przestrzeni lat bardzo wielu ludzi pracowało nad wynalezieniem takiego ekspresu do kawy jaki znasz dzisiaj. Jeśli chcesz poznać trochę historii związanej z odkryciem aromatycznego napoju oraz ekspresu do kawy… zapraszamy do lektury!

Jak wynaleziono kawę?

Zacznijmy od początku. Historia o tym kto wynalazł ekspres do kawy jest ciekawa, ale jak to się stało, że w ogóle odkryto ziarna kawy i właściwości płynące z picia jej. Wszystko dzięki etiopskim kozom! Tak przynajmniej mówi jedna z legend. Według niej pewien etiopski pasterz zauważył, że jego zwierzęta po zjedzeniu rosnących nieopodal w lesie owoców pewnego krzewu mają ogromne pokłady energii. Pierwszą kawę zaparzył z jedynie lekko zmielonych ziaren wraz z otoczką. Z biegiem czasu zarówno Etiopczycy jak i inni mieszkańcy Bliskiego Wschodu zorientowali się, że kawa zrobiona z samych ziaren jest o wiele lepsza w smaku. W ten sposób przygotowywano kawę do około XVIII wieku.

Wynalezienie ekspresu do kawy – kto za tym stoi?

Jedno jest pewne, wielu ludzi pracowało przy projektowaniu coraz lepszych urządzeń do parzenia aromatycznego napoju. Dzisiaj nazywamy je ekspresami do kawy i możemy się cieszyć ogromnym wyborem różnych modeli. Niektóre ze źródeł podają Louisa Bernarda Babauta jako osobę, która stworzyła prototyp dzisiejszego ekspresu do kawy już w 1822 roku. Inni jednak podają Edwarda Loysela de Santis jako ojca tego urządzenia, które miał wynaleźć w 1843. Zdania są podzielone, jednak wiadomo na jakiej zasadzie działał. Jak na tamte czasy był rewolucyjnym urządzeniem. Wykorzystywał parę do przepuszczania gorącej wody przez specjalny filtr, w którym znajdowały się zmielone ziarna kawy. Dopiero w 1855 roku urządzenie to zyskało popularność, gdy zaprezentowano je szerszej publiczności na wystawie we Francji. Zrobiło się o nim naprawdę głośno, ponieważ w ciągu godziny potrafił zaparzyć prawie 1000 filiżanek espresso. Pokładano w nim nadzieje dla wielu ówczesnych biznesów, gdzie od dawna pojawiały się problemy z obsługą wszystkich gości. To dlatego, że parzenie kawy odbywało się stosunkowo długo. Jednak szybko okazało się, że nie jest tak idealne jak początkowo mogłoby się wydawać. Ekspres miał tendencje do wybuchów.

Włosi zaczęli się również interesować tematem parzenia kawy w ekspresach i to oni wynaleźli faktyczny ekspres do kawy. Z tego względu w dzisiejszych czasach to właśnie Włochy są uznawane na świecie jako kolebka kawy oraz ekspresów. Tworzono coraz to nowsze modele ekspresów na podstawie licznych eksperymentów i żmudnej pracy. Włosi jako pierwszego wymieniają Angelo Moriondiego. Rozrysował on ze szczegółami projekt urządzenia oraz opatentował go w 1884 roku (na okres 6 lat). Nie zbudował go jednak sam, lecz wynajął do tego mechanika. Przez następne lata wielu ludzi stawiało sobie za wyzwanie udoskonalenie tego urządzenia. Udało się to finalnie Panu Luigi Bezzera, który opatentował ekspres do kawy, a 5 lat później pokazał go  na Międzynarodowych Targach w Mediolanie.

Ekspresy do kawy jakie znamy dzisiaj stopniowo zaczęły się pojawiać dopiero od lat siedemdziesiątych XX wieku. Ekspres do kawy – tutaj zobaczysz bogatą ofertę i doskonałe modele ekspresów do kawy. Obecnie cieszymy się ogromnym wyborem urządzeń do parzenia kawy. Dzisiaj możesz zdecydować się na ekspresy np. ciśnieniowe kolbowe, automatyczne lub ekspresy na kapsułki.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.