Najczęstsze problemy serwisowanych ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy, jak wiele innych sprzętów ulegają awarii. Wszystko to za sprawą nieprawidłowego użytkowania, które jest wynikiem wszystkich usterek, pojawiających się w ekspresie do kawy. Można tego uniknąć tylko wtedy, gdy regularnie go czyścimy oraz zachowujemy ostrożność podczas procesu przygotowania naszego ulubionego napoju. Niezależnie od tego, jaki ekspres posiadasz, sprawdź, jakie są najczęstsze problemy serwisowanych ekspresów do kawy.

Zalany ekspres do kawy

Zalany ekspres to nie usterka samego urządzenia, a nasze zaniedbanie podczas jego użytkowania. Dzieje się tak nawet w momencie, gdy pozostawimy mokrą filiżankę w miejscu jej podgrzewania, czy też poprzez wlewanie wody do pojemnika bez jego wcześniejszego wyciągnięcia. Często zalany ekspres to przyczyna pękniętych lub uszkodzony uszczelek między rurkami a pompą, blokiem zaparzającym i bojlerem. Kolejną przyczyną tej usterki to również przepełniony ociekacz. Wbrew pozorom, nieodpowiednia woda w ekspresie również przyczyna się do zalania urządzenia.

Zatkany ekspres do kawy

Zatkany ekspres do kawy to kolejny problem, który pojawia się podczas użytkowania urządzenia. Wynika to z awarii, jaką jest zablokowanie elementu zaparzającego. Jeżeli do zasobnika zostanie nasypana zbyt duża ilość kawy – ekspres zapycha się i w efekcie przestaje po prostu działać. Jeśli chcemy przywrócić jego prawidłową pracę, konieczne jest rozebranie mechanizmu oraz przeczyszczenie go. Taka usterka zdarza się w ekspresie każdej marki. Wówczas naprawa ekspresów do kawy Bosch, Jura czy De’Longhi to konieczność, gdy nasze urządzenie zostanie zatkane i może zdarzyć się to zarówno w tańszych, jak i droższych modelach ekspresu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, kontrolujmy ilość wsypywanej do ekspresu kawy, by uniknąć naprawy.

Kamień i osad w ekspresie

Kamień oraz osad w ekspresie do kawy to chyba jedna z najczęstszych problemów wśród tego typu urządzeń. Wynika to z nieodpowiedniego korzystania lub braku regularnego czyszczenia. Przyczynia się do tego również używanie wody z kranu, która jest twarda i może powodować osad. Dlatego zaleca się, aby stosować filtrowaną wodę, np. używając dzbanka filtrującego. Brak systematycznego czyszczenia sprawia także, że w niektórych elementach urządzenia pojawia się kamień. Dlatego należy regularnie czyścić wszystkie części w ekspresie, np. tackę ociekową, pojemnik na wodę, pojemnik na ziarna kawy oraz przede wszystkim – system spieniania mleka. Mowa o dyszy lub spieniaczu, gdzie często pojawia się osad z mleka, który może powodować nieprzyjemny zapach z ekspresu, a także nasza kawa może być niesmaczna i mało aromatyczna.

 

 

 

 

 

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *