Zakup, dzierżawa czy leasing ekspresu do kawy?

Jeżeli zdecydowałeś już, że w Twojej firmie powinien znaleźć się profesjonalny ekspres do kawy, teraz czas na kolejną ważną decyzję. Dotyczy ona formy zakupu i finansowania sprzętu, do parzenia kawy. Przyjrzyjmy się trzem dostępnym opcjom, które są dostępne na rynku. Mianowicie: kupno, leasing czy dzierżawa ekspresu. Co będzie lepsze?

Kupno ekspresu do kawy

Bardzo korzystną formą jest zakup ekspresu, zwłaszcza jeżeli cena urządzenia nie przekracza 3500 zł netto. Powyżej tej kwoty ekspres musi być amortyzowany według stawki 20%.

Wydatki poniesione na zakup urządzeń niezbędnych do przyrządzenia napoju (ekspres do kawy, spieniacz do mleka itp) uprawniają do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów firmy oraz odliczenia podatku naliczonego VAT.

To rozwiązanie polecamy najbardziej małym firmom i biurom, które nie potrzebują w wyposażeniu bardzo dużego i drogiego sprzętu. Jeżeli w ciągu dnia parzy się tam około 10 kaw dziennie, w tym przedziale cenowym można na spokojnie znaleźć coś odpowiedniego.

Ekspresy w leasing

Leasing jest formą zakupu, w której firma przekazuje nam do dyspozycji maszyny, sprzęt czy urządzenia w zamian za comiesięczną opłatę. Po wygaśnięciu okresu umowy leasingu mamy prawo wykupić leasingowany sprzęt na własność. Pewnie każdy z nas spotkał się z tą formą finansowania zakupu samochodu, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystając z leasingu nabyć profesjonalny ekspres do kawy.

W czasie trwania umowy leasingu otrzymywać będziemy co miesiąc fakturę VAT – koszt netto tej faktury w całości jest naszym kosztem uzyskania przychodu, a więc obniża podstawę opodatkowania. Naliczony podatek VAT podlega całkowitemu odliczeniu.

My Polacy lubimy posiadać, lubimy to poczucie, że coś jest nasze, a tym samym możemy tym swobodnie dysponować. Świat powoli odchodzi od posiadania na rzecz wynajmowania. Ale nawet dla osób lubiących „posiadać” leasing ma dobrą wiadomość – istotą tej formy nabycia sprzętu (co stanowi podstawową różnicę z dzierżawą) jest fakt, że po upływie okresu umowy i zapłaceniu ostatniej raty możemy wykupić urządzenie na własność. Jeżeli potrzeby nam na przykład ekspres do kawiarni, leasing będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dzierżawa ekspresów do kawy

Nie chcąc inwestować środków w zakup ekspresu możemy go dzierżawić. W dzierżawie wynajmujemy ekspres i zobowiązujemy się do zakupu kawy. Ilość zamawianej kawy ustalana jest w zależności od naszych potrzeb i do tej ilości dobierany jest ekspres o odpowiedniej wydajności dziennej.

Opłata za dzierżawę ekspresu i zakup kawy jest kosztem uzyskania przychodu i pomniejsza podatek dochodowy. W dzierżawie zapewniony mamy kompleksowy serwis urządzenia i zagwarantowane stałe dostawy kawy.

Zalety:

  • Brak wysokich kosztów zakupu
  • Zapewniony serwis i ekspres zastępczy
  • Stały miesięczny koszt.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.