Co musisz wiedzieć przed zakupem ekspresu do kawy?

Planujesz zakup ekspresu do domu, ale kompletnie się na tym nie znasz? Dobrze, że trafiłeś do nas – wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, gdzie zamieściliśmy w pigułce najważniejsze kryteria, którymi musisz się kierować podczas wyboru idealnego ekspresu do kawy.

Rodzaje ekspresów

Najpierw może zacznijmy od wymienienia najpopularniejszy typów ekspresów domowych, które nadają się do użytkowania przez nieprofesjonalistów. Pierwsze z nich to ekspresy ciśnieniowe, które można podzielić na kolbowe i automatyczne. Ekspresy kolbowe z Świat Ekspresów są jednymi z częściej wybieranych, ze względu na niższy koszt oraz średnio skomplikowaną obsługę, której jesteś w stanie się nauczyć, aczkolwiek trzeba brać pod uwagę, że jednak ekspresu automatyczne będą posiadać wszystkie dodatkowe funkcje jak: spienianie mleka, mierzenia ciśnienia wody, regulacja mocy kawy czy też wbudowany młynek do mielenia kawy. Poza tym automaty pracują zdecydowanie szybciej i sprawniej, lecz są już dużo droższe.

Jeszcze innymi do wyboru są klasyczne ekspresy przelewowe wraz z dzbankiem albo ekspresy na kapsułki, które z jednej strony umożliwiają wypicie dowolnego napoju, aczkolwiek często jesteśmy też ograniczeni do jednego konkretnego producenta kawy.

Moc i ciśnienie ekspresu

Kolejną ważną kwestią jest dobór pod względem oferowanej przez producenta mocy, która powinna wynosić minimalnie 1500W. Dopiero wtedy czas oczekiwania na kawę jest optymalny i zajmuje nawet mniej niż minutę, a gdy mowa o domowych ekspresach liczy się przede wszystkim czas przygotowania. Jak wiadomo każdy z rana się spieszy do szkoły bądź pracy, dlatego ważna jest każda sekunda, a im szybciej kawa zostanie zrobiona, tym prędzej będziesz mógł zaspokoić swoje zmysły z rana. Również nawiązując do szybkości, trzeba mieć na uwadze pojemność na wodę w ekspresie, co także wpływa na możliwości przygotowania ograniczonej ilości kaw. Zazwyczaj poleca się wybór od 1,2-1,5 litra, które występują najczęściej.

Natomiast ciśnienie w ekspresie nie powinno być niższe niż 9 barów, ponieważ wówczas zmniejsza się ilość możliwości przygotowania poszczególnych rodzajów kaw. Dopiero ciśnienie pomiędzy 12-15 barów sprzyja przygotowaniu prawie każdej wymarzonej kawy.

Czyszczenie ekspresu

Pod względem własnej wygody, musisz również patrzeć na budowę urządzenie i jego łatwość w rozłożeniu, dzięki czemu szybciej będziesz mógł dostać się do poszczególnych elementów, by móc jest od czasu do czasu porządnie przeczyścić. Niektóre z nich posiadają specjalnie wyciągane części, które należy umyć i dokładnie wysuszyć przed następnym zaparzaniem. Natomiast najnowszej generacji modele ekspresów posiadają już wbudowaną automatyczna funkcję samoczynnego czyszczenie co pewien czas, dzięki czemu Ty już o nic nie musisz się martwić.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.