Co powinien mieć profesjonalny ekspres do kawy?

Ekspres do kawy to najważniejszy element w domu, biurze, jak i lokalach gastronomicznych. Wiele miłośników kawy stawia najczęściej na jego ciśnieniową automatyczną lub kolbową wersję. Pierwszy z wariantów jest zdecydowanie bardziej popularny i chętnie wykorzystywany.

Parametry ekspresu automatycznego

Musimy podczas wyboru urządzenia zwrócić uwagę na moc oraz ciśnienie. Każdy z napojów potrzebuje innego rodzaju ciśnienia oraz temperatury. Przyjmuje się, że minimalna wartość, jaka jest  to 1500W, ale są ekspresy o znacznie wyższej mocy. Co za tym idzie – im lepsza, tym urządzenie przygotuje kawę znacznie szybciej. Pod względem ciśnienia powinno to być najmniej 9 barów. Zdecydowanie wyższe, które ma więcej niż 10 barów to też możliwość zaparzenia różnych kaw. Musimy pamiętać, że w przypadku ekspresów do biura, bądź kawiarni są to wyższe wartości, ponieważ tam wydajność oraz ilość zrobionych kaw jednocześnie jest niezwykle ważna. W niektórych modelach możemy zapisać wybrane wcześniej opcje, a następnym razem urządzenie zrobi kawę bez naszego udziału. Odpowiedniej wielkości pojemniki na kawę, wodę, fusy czy mleko także ważna kwestia podczas wyboru ekspresu do kawy. Należy się także zastanowić, ile kaw oraz w jakim czasie powinno zrobić urządzenie.  W przypadku domowego przeznaczenia każdy dostępny na rynku ekspres będzie odpowiedni. W przypadku ekspresów do kawiarni wydajność musi być zdecydowanie większa. Profesjonalne urządzenie powinno posiadać system czyszczący, który sam poinformuje nas, kiedy należy go uruchomić.

Dodatkowe funkcje

Profesjonalny ekspres ciśnieniowy automatyczny powinien posiadać wbudowany młynek. Wystarczy do niego wsypać kawę ziarnistą, a on sam ją zmieli, dzięki temu nie będziemy musieli tego robić sami wcześniej. Każdy z urządzeń automatycznych pozwala na wsypywanie ziarnistej, jak i już zmielonej kawy. Jeśli ekspres, który już posiadamy, nie ma młynka – warto zaopatrzyć się w osobny, wolnostojący. Zdecydowanie ułatwi nam to przyrządzanie kawy bez konieczności zakupu gotowej mieszkanki w opakowaniu. Ponadto warto, aby ekspres posiadał system spieniania mleka bądź dyszę spieniającą. To idealny wariant dla osób, które uwielbiają wszystkie mleczne napoje kierowane na bazie espresso, czyli m.in. latte. Jest to także dużo wygodniejsze i łatwiejsze, ponieważ odbywa się za pomocą jednego przycisku. Dlatego warto kierować się odpowiednimi kryteriami podczas zakupu ekspresu do kawy, aby przyrządzanie jej przyjemną czynnością na co dzień.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.