Ekspres do domu – kolbowy czy kapsułkowy?

Nie wiesz, który z nich wybrać? W takim razie nasz poniższy artykuł powinien Ci w tym pomóc, ponieważ postaraliśmy się porównać oba ekspresy i przedstawić wszystkie ich wady oraz zalety. Najważniejsza naszym zdaniem jest Twoja wygoda i świadomość funkcjonalności produktu, dlatego zanim przejdziesz do realizacji zamówienia, lepiej sprawdź dobrze, czy na pewno dany ekspres spełni Twoje oczekiwania.

Ekspres kolbowy – charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje jest to ekspres wyposażony w kolbę, czyli specjalny podajnik, do którego sypie się odpowiednią ilość kawy, a następnie po wsadzeniu do urządzenia przepuszcza się przez niego gorącą wodę. Właśnie w ten sposób zaparzana jest kawa w ekspresie kolbowym, co wielu osobom wydaje się skomplikowane i bardzo trudne, lecz w rzeczywistości są to proste czynności, które nie wymagają profesjonalnego przygotowania.

Z pewnością trzeba wspomnieć o dłuższym czasie przygotowywania kawy, dlatego ekspres ten polecany jest osobom, które mają czas i chęć na samodzielnie zaparzenie kawy z pomocą urządzenia, a nie potrzebują się spieszyć i błyskawicznie wziąć łyk ulubionej kawy z rana. Jedyną rzeczą, którą musisz w zasadzie wiedzieć jest dawkowanie zmielonej kawy do kolby, której 8g (tj. jedna łyżka stołowa) kawy wystarcza na zaparzenie jednego espresso. Jednak sam musisz wypróbować różne proporcje, by ostatecznie odnaleźć idealny dla siebie przepis na pyszną kawę.

Ekspresy kolbowe zazwyczaj nie są w pełni zautomatyzowane, aczkolwiek niektóre modele mogą posiadać dodatkowy system do spieniania mleka, jeżeli jesteś wielbicielem białych kaw. Poza tym musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu i odkamienianiu ekspresu, aby mógł działać prawidłowo i posłużyć Ci na dłuższy okres czasu.

Na pewno kolbowy ekspres przypadnie do gustu osobom, które lubią eleganckie akcesoria kuchenne w stylu retro, gdyż tak właśnie prezentuje się większość maszyn kolbowych. Jednak trzeba mieć na uwadze, że ekspres ten wymaga czasu i zaangażowania podczas parzenia kawy.

Ekspres kapsułkowy – charakterystyka

Następnie możemy przejść do opisu drugiego typu ekspresów – kapsułkowego. To równie często wybierany model, ze względu na szybkość i wygodę przygotowania. W przeciwieństwie do ekspresu kolbowego tutaj wystarczy wsadzić odpowiednią kapsułkę, nacisnąć przycisk i cieszyć się już smakiem ulubionej kawy. Nie potrzeba żadnego odmierzania ilości zmielonej kawy ani jej pilnowania, ponieważ ekspres posiada specjalne zaprogramowane i ustawione tryby parzenia kawy dla poszczególnych kapsułek.

Jednak minusem w tym rozwiązaniu jest możliwość zakupienie wyłącznie kapsułek od określonego producenta, którego produkty pasują akurat do Twojego ekspresu. Zatem jeśli masz już swoją ulubioną kawę i nie ma jej w kapsułkach danej marki, musisz zaspokoić się innymi. Nie zawsze będą one miały smak i aromat, którego oczekujesz, lecz zdecydowaną zaletą jest szeroki wybór kapsułek od klasycznego espresso po latte smakowe czy cappuccino. W rezultacie możesz zakupić wyłącznie kapsułki z kawami, które odpowiadają Tobie i reszcie domowników.

Jednak jest to dość kosztowne, ponieważ dziennie niektórzy wypijają nawet 2-3 kaw, a z jednej kapsułki można zaparzyć tylko jedną filiżankę kawy. Dla niektórych będzie to spore ograniczenie, ale właśnie dlatego powstał nasz dzisiejszy wpis, byś mógł zorientować się w charakterystyce obu rozwiązać i świadomie wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.