Co bardziej przyda się bariście – ekspres kolbowy czy automatyczny?

Jesteś profesjonalnym znawcą kawy, a żaden jej rodzaj nie jest Ci obcy? W takim razie gratulujemy pasji, dzięki której pozostali ludzie mogą cieszyć się smakiem i aromatem swojej ulubionej kawy w każdych okolicznościach. Dzisiaj chcemy zatem poruszyć kwestię wyboru pomiędzy ekspresem kolbowym a automatycznym, by sprawdzić, który z nich podpasuje bardziej Twojemu trybowi pracy i parzenia kawy.

Ekspres kolbowy dla…

Zaczniemy może najpierw od krótkiej charakterystyki ekspresu kolbowego, który zdecydowanie należy do najbardziej klasycznych modeli wykorzystywanych zarówno w domach, jak i kawiarniach, barach i restauracjach, lecz o mniejszym zapotrzebowaniu – już tłumaczymy o co nam dokładnie chodzi. Mianowicie ekspresy te wymagają więcej czasu, jeżeli chodzi o przygotowanie kawy, jak i czyszczenie urządzenia. Wpływa to jednocześnie na ilość kaw, które można przygotować w danym okresie czasu, a zatem ekspres kolbowy nie jest w stanie przerobić w kilka minut kilku czy kilkunastu klientów.

Oto najistotniejsza wada, którą mogłaby wytknąć część profesjonalnych baristów pracujących w lokalach o szerokim zasięgu, a co za tym idzie dziesiątkami, jak nie setkami klientów dziennie, gdzie stawia się głównie na ilość. Z drugiej strony nie możemy zgodzić się z tym stwierdzeniem, ponieważ dla nas prawdziwy barista powinien umieć samodzielnie przygotować kawę, dobrać proporcję i wiedzieć jak obsługiwać klasyczny ekspres kolbowy. Natomiast przy ekspresie automatycznym nie ma już większej filozofii nad zrobienie dowolnego rodzaju kawy, a przecież chyba o to w tym wszystkim chodzi.

Dlatego naszym zdaniem ekspres kolbowy powinien być stosowany w miejscach, gdzie głównie liczy się jakość i sam rytuał przygotowania kawy, na który klienci czekają i oczekują również od baristów różnego rodzaju trików czy specjałów kawowych. Właśnie ekspres kolbowy daje taką możliwość i równie dobrze pasuje do domowego wystroju mieszkania baristy, który poza pracą traktuje to jako hobby i chciałby zaskakiwać swoich najbliższych pyszną i aromatyczną – samodzielnie przygotowaną – kawą.

Ekspres automatyczny dla…

Jak już możesz sam wywnioskować ekspresy automatyczne będą prędzej wykorzystywane w miejscach i lokalach z dużym natłokiem ludzi. Wówczas dla każdego najcenniejszy jest czas, dlatego nawet profesjonalni bariści muszą posiłkować się automatycznym i błyskawicznym ekspresem do kawy. Nie musi to wcale oznaczać braku ich wiedzy czy kompetencji, ale stosowany jest głównie dla wygody i zaoszczędzenia czasu na przygotowanie samodzielne.

Naszym zdaniem te maszyny powinny bardziej nadawać się do użytku dla osób początkujących lub całkowicie pozbawionych informacji na temat parzenia kawy, gdzie mogą spokojnie zaufać temu urządzeniu i dzięki niemu przygotować smaczną oraz dowolną kawę dla siebie i bliskich.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.