Świeża i aromatyczna kawa o poranku to dla niektórych najważniejszy element każdego poranka. Niezależnie od tego, jaką pijemy kawę – espresso, americane czy latte macchiato, warto dobrze zacząć swój dzień. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o to, aby kawa była przede wszystkim smaczna i dodała energii na pozostałą część dnia. Jednak często dochodzi do sytuacji, że po przygotowaniu kawy w ekspresie, napój nie smakuje dobrze. Często wynika to z nieprawidłowego użytkowania ekspresu lub niedbaniu o jego czystość. Podstawą przygotowanej kawy jest odpowiednio działające urządzenie. W jaki sposób wyczyścić ekspres? Podpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Czyszczenie ekspresu ciśnieniowego – jak to zrobić?
Aby móc cieszyć się sprawnym urządzeniem, które będzie nam przyrządzało kawę, należy zadbać o systematyczne czyszczenie ekspresu. Warto zapoznać się z elementami urządzenia, które szczególnie wymagają uwagi i dokładnego czyszczenia. Dzięki temu sprawimy, że urządzenie będzie mogło pochwalić się dłuższą żywotnością i nie będzie się często psuło. Z pewnością podczas czyszczenia ekspresu należy zwrócić uwagę na blok zaparzacza, który jest ważnym elementem ze względu na to, że ma kontakt z kawą, która od ziaren jest bardzo tłusta i osadza się tłuszcz na poszczególnych częściach urządzenia. Wystarczy jedynie wyciągnąć blok i opłukać go pod bieżącą wodą.
Oprócz bloku zaparzacza musimy pamiętać o wyczyszczeniu tacki ociekowej, gdzie zbiera się brudna woda, która pozostała po zaparzeniu.
Jak czyścić ekspres kolbowy?
W ekspresie kolbowym najważniejszym elementem jest kolba, która wraz z sitkiem ma stały kontakt z kawą i dlatego narażona jest na różne zabrudzenia, w tym osad oraz brud. Dlatego należy regularnie przemywać z resztek po kawie. Dzięki temu utrzymamy czystość w ekspresie. Oprócz tego, gdy ekspres posiada dyszę do spieniania mleka, to wraz pojemnikiem na mleko należy czyścić te elementy. Lubi na nich osiadać brud i osa powstały z mleka. Jeśli nie będziemy regularnie czyścić dyszy i pojemnika, to zdecydowanie wpłynie to na smak kawy, a dodatkowo dysza może przestać spieniać mleko.
W przypadku ekspresu kolbowego również warto czyścić tackę ociekową z brudnej wody.
Funkcja samooczyszczania w ekspresach automatycznych
Wiele osób zastanawia się, czy powinniśmy również czyścić ekspres automatyczny, gdzie w większości nowoczesnych modeli posiada funkcje samooczyszczania, gdzie samodzielnie urządzenie dokonuje czyszczenia. Z pewnością również i my powinniśmy dodatkowo dbać o to urządzenie. Dlatego warto czyścić pojemniki na wodę, kawę, spieniacz, pojemnik na mleko czy tackę ociekową.
Posiadasz ekspres marki Siemens i przestał działać odpowiednio mimo odpowiedniej konserwacji oraz regularnego czyszczenia? O automatyczne urządzenia z pewnością należy dbać prawidłowo i w razie jakichkolwiek uszkodzeń niezwłocznie usunąć usterkę. Jeśli nie możesz poradzić sobie z usterką urządzenia, wybierz serwis ekspresów Siemens, gdzie kompleksowo zajmą się Twoim niesprawnym ekspresem.
Ekspres przelewowy – jak czyścić ten rodzaj ekspresu?
Ekspres ten jest mniej skomplikowany, dlatego zdecydowanie lepiej się go czyścić. Wystarczy jedynie zdemontować kilka części jak dzbanek, uchwyty czy filtry. Następnie musimy je wypłukać pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń na większe zabrudzenia.