Jak wygląda czyszczenie ekspresu do kawy?

Dzięki automatycznym ekspresem do kawy możemy bez problemu przygotować ulubiony napój bez właściwie większych problemów. Jednak warto niezależnie od rodzaju dbać o ekspres do kawy i regularnie go czyścić. Dlatego należy dbać o urządzenie, aby móc cieszyć się smacznym i aromatycznym napojem. Jak zatem powinno wyglądać czyszczenie ekspresu do kawy?

Zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji przyczyni się do bezawaryjnego działania danego ekspresu do kawy i dobrego smaku oraz zapachu kawy przez długi czas. W zależności od rodzaju i modelu ekspresu inaczej przebiega jego pielęgnacja.

Czyszczenie ekspresu przelewowego – jak wygląda?

Budowa ekspresu przelewowego jest niezwykle prosta, dlatego i jego czyszczenie jest również proste. Wystarczy, że przygotujemy roztwór wody z odkamieniaczem, wlewamy go do ekspresu i włączamy ekspres tak, aby zaparzyć kawę. Po zaparzeniu musimy odczekać kilkanaście minut, wylać roztwór i wypłukać dokładnie ekspres. Po tej czynności musimy wlać wodę i ponownie przeprowadzić proces „zaparzania”. Powtórz proces ponownie, używając czystej wody, aby pozbyć się resztek preparatu. Do przygotowania kawy wykorzystaj filtrowanej kawy, aby wydłużyć żywotność ekspresu i cieszyć się dłuższym smakiem kawy.

Czyszczenie ekspresu ciśnieniowego – jak to zrobić?

Nieco więcej czynności należy wykonać, jeśli chcemy czyścić ekspres ciśnieniowy. Przede wszystkim podczas czyszczenia musimy pamiętać o filtrach, zintegrowanym programie czyszczenia, płukania i odkamieniania, funkcji automatycznego płukania dyszy i wymianie filtra. Dodatkowe funkcje znacznie ułatwiają użytkownikom dbanie o ekspres na co dzień, co jest ogromną wygodą i zaletą tych urządzeń. W większości ciśnieniowych ekspresach samo urządzenie przypomina nam o odkamieniania i procesach czyszczących.

Ekspres sam „poprosi” o odkamienienie, co zasygnalizuje zaświeceniem lampek kontrolnych lub wyświetleniem odpowiedniego komunikatu. Jeżeli tego nie zrobisz – urządzenie po pewnym czasie odmówi zrobienia kawy. Pamiętaj o czyszczeniu obiegu mlecznego, ponieważ resztki mleka mogą zablokować system spieniania. Po każdym spienianiu mleka do kawy warto czyścić dyszę lub spieniacz. Do czyszczenia ekspresu ciśnieniowego stosuj preparaty o bogatej formule, które nie tylko czyszczą wnętrze maszyny, ale także konserwują urządzenie.

Czyszczenie ekspresu kolbowego

Ekspres kolbowy jest również popularnym rodzajem ekspresu, o który powinniśmy dbać szczególnie. Do jego czyszczenia i odkamieniania powinniśmy stosować specjalne preparaty, które mają na celu dokładnie usunąć zabrudzenia takie jak kamień, osad i brud.

W zbiorniku na wodę rozrabia się w odpowiednich proporcjach środek odkamieniający, zgodnie z instrukcją. Następnie, podczas odkamieniania przepuszcza się przez dyszę i kolbę trochę przygotowanego wcześniej roztworu i wyłącza się ekspres. Po upływie około 30-40 minut, można włączyć go i pozwolić reszcie płynu spłynąć. Później musimy napełnić zbiornik na wodę i wypłukać ekspres, celem pozbycia się pozostałości po preparacie. Pamiętaj o regularnym opróżnianiu tacki ociekowej, ponieważ do niej skapują resztki kawy i woda.

Jeśli nie wiesz, co zrobić z zepsutym ekspresem, który uszkodził się w wyniku nieprawidłowego czyszczenia lub odkamieniania, wybierz Klinika Ekspresów do kawy, gdzie kompleksowo zajmą się Twoim uszkodzonym urządzeniem. Dokładnie go wyczyszczą, a następnie rozpoczną diagnozowanie i usuwanie usterek.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.