Jaki ekspres do kawy z młynkiem wybrać?

Młynek żarnowy, młynek udarowy, młynek ceramiczny? Nie wiesz czym się różnią? Sprawdź poniżej!

Ekspresy do kawy mogą posiadać wbudowany młynek lub nie. Jeśli go nie mają, potrzebne jest zakupienie dodatkowego sprzętu. Wniosek nasuwa się sam: ekspres z wbudowanym młynkiem to wygodne i dobre rozwiązanie! Jak zatem wybrać odpowiedni dla siebie model?

Rodzaje młynków w ekspresach do kawy

Młynki do mielenia ziaren kawy mogą działać na dwa sposoby: udarowy i żarnowy. Pierwszy z nich jest raczej charakterystyczny dla urządzeń starszego typu. Młynek udarowy zbudowany jest z ostrzy. Im drobniej chcesz zmielić kawę tym dłużej musisz poczekać na efekt. Niestety ekspres może się w ten sposób nagrzać, a tym samym negatywnie wpłynąć na smak napoju. Młynki udarowe również szybciej się psują.

Drugim typem są młynki żarnowe, które są polecane przez basistów. Żarna obracają się nie stykając ze sobą i w ten sposób mielą, a właściwie miażdżą ziarna. Dzięki temu przemiał odznacza się jednorodnością rozdrobnienia, co wpływa na jakość serwowanej kawy. To klucz przyrządzania idealnego espresso. Grubość przemiału zależy od ustawienia żaren względem siebie. Ewidentnym plusem jest brak nagrzewana się mechanizmu.

Młynki żarnowe mogą być wykonane ze stali lub ceramiki.

Stal czy ceramika?

Z reguły żarna stalowe są ostrzejsze od tych ceramicznych. Dzięki temu, ziarna przebywają krócej w młynku i zarazem są mniej narażone na oddziaływanie powietrza lub wilgoci. Przemiał jest też bardziej jednorodny. Ostrzejsze żarna również redukują do minimum powstawanie pyłu kawowego, który zaburza smak naparu. Młynki stalowe są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto dodać, że zarówno młynki stalowe jak i ceramiczne w czasie pracy wydają dźwięki o podobnej głośności. Temperatura żarn podczas mielenia jest również zbliżona.

Ekspresy do kawy z młynkiem – zobacz najlepsze modele i wybierz urządzenie dla siebie! Jeśli masz problem z wyborem, zapytaj o radę profesjonalistów, którzy na pewno odpowiedzą na Twoje pytania.

Podsumowując, z doświadczeni specjalistów wynika, że młynki żarnowe stalowe sprawdzają się zdecydowanie najlepiej. Odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz precyzją mielenia. Ograniczają również do minimum ryzyko powstawania pyłu kawowego, który pogarsza jakość napoju. Młynek ze stali będzie służył wiele lat i zapewni najwyższą jakość przemiału. Młynki żarnowe stalowe są również najczęściej wybierane przez baristów.

 

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.