Znasz już z pewnością nazwy popularnych kaw, takich jak espresso, latte, czy cappuccino. Mimo włoskiego pochodzenia, weszły już powszechnie do naszego słownika. Ale czy wiesz, że istnieją takie kawy jak romano czy macchiato? Zgodzisz się chyba, że mogą wzbudzić zastanowienie. Sprawdź najpopularniejsze typy włoskiej kawy oraz ich ciekawe odmiany!
Najpopularniejsze rodzaje kaw
Nawet jeżeli pijasz codziennie swój ulubiony typ kawy i nie zamierzasz próbować innych kawowych przysmaków, to poznanie ich nazw uważamy za niezwykle pomocne. Prawdopodobnie większość z nich będziesz mógł przygotować za pomocą Twojego ekspresu, czym zachwycisz zaproszonych do siebie gości. Dzięki naszemu opisowi być może odkryjesz zupełnie nowe możliwości swojego profesjonalnego sprzętu do zaparzania kawy.
Praktycznie większość poniższych rodzajów kaw wykorzystuje espresso jako bazę. Sprawdź, jak wiele kombinacji możesz wykonać, posiadając w domu ekspres do kawy.
1. Espresso
W czasach, kiedy na stołach królowała kawa z fusami parzona w szklance, wygląd i pojemność espresso mogła wzbudzać całkiem spore zdziwienie. Dzisiaj doskonale znamy walory smakowe małej włoskiej espresso. Już trzy / cztery łyki tej kawy pobudzają nas do działania i zachwycają intensywnością aromatu. Najlepsze włoskie espresso, to te pochodzące ze świeżo zmielonych ziaren kawy. Przy zapewnieniu odpowiedniej temperatury oraz ciśnienia parzenia uzyskujemy kawę o gęstej konsystencji z piękną cremą (gęstą i trwałą pianą) na górze.
2. Espresso doppio
Inną klasyczną odmianą espresso, jest kawa espresso doppio. Słowo „doppio” z włoskiego oznacza podwójny, jest to więc espresso z podwójną ilością wody, które podaje się w filiżance do espresso. Powinna jej towarzyszyć szklanka z wodą niegazowaną.
3. Cappuccino
Nazwa cappuccino nawiązuje bezpośrednio do brązowych habitów cappuccini, którzy według opowiadań stworzyli przepis na tę pyszną mleczną kawę. Zasadniczo w składzie cappuccino znajduje się 125 ml spienionego mleka oraz 25 ml espresso.
4. Macchiato
To nieco odmieniona wersja espresso „poplamiona” kilkoma kroplami mleka. Macchiato jest więc kawą espresso serwowaną w klasycznej, niewielkiej filiżance do espresso, do której dodajemy niewielką ilość mleka. Kawa macchiato dzięki obecności mleka zyskuje większą delikatność smaku, jednocześnie nadal pozostaje bardzo intensywnym napojem kawowym.
5. Lungo / americano
To kawa najbardziej znana nam w Polsce, ponieważ Americano to klasyczna czarna kawa, którą pijemy w dużym kubku. Przymiotnik „lungo” z włoskiego oznacza długi, a w kontekście kawy odnosi się dużej ilości wody, którą wykorzystujemy do przygotowania tego napoju. Aromat i intensywność smaku jest zdecydowanie słabsza niż w przypadku klasycznego espresso. Jednak ze względu na długość parzenia, kawa ta zwiera dużo kofeiny.
6. Romano
Kawa wzbogacona o aromat skórki cytrynowej. Kawa Romano to nic innego jak kawa espresso, do której dodajemy kawałek skórki cytrynowej lub dolewamy kilka kropel soku cytrynowego. Przygotowanie tej kawy jest bardzo proste. I w ten sposób możemy uzyskać bardzo ciekawy smak połączony z orzeźwiającym działaniem cytryny.
7. Caffe coretto
Caffe coretto to wariant kawy espresso z alkoholem, która stawia na nogi. We włoskich kawiarniach najpopularniejszym dodatkiem będzie grappa. Możemy jednak poprosić także o espresso z dodatkiem koniaku, brandy lub whisky.
8. Kawa po wiedeńsku
Kawa rodem z Wiednia to kawa przeznaczona dla miłośników słodkich napojów. Do przygotowania tej kawy potrzebujemy filiżanki klasycznej espresso lub mocnej czarnej kawy zaparzonej w odmienny sposób niż espresso i dekorujemy ją bitą śmietaną.
9. Kawa po irlandzku
W polskich kawiarniach można często napotkać kawę po irlandzku. Popularna irish coffee to kawa espresso z dodatkiem podgrzanej whisky, brązowego cukry oraz udekorowana bitą śmietaną. Ma charakterystyczny warstwowy wygląd i serwowana jest w kieliszku do piwa.
Chcesz przyrządzić wybrane kawy we własnym domu? Koniecznie pamiętaj, że aby kawa była idealna, niezwykle ważna jest jakość serwowanych ziaren. W tym celu zapoznaj się z rankingiem kaw ziarnistych – sprawdź, która najlepiej sprawdzi się w Twoim ekspresie!