Odkamienianie ekspresu, a wymiana filtra wody

Czy wiesz, że kamień osadza się w środku ekspresu, np. w grzałce? A na właściwy smak kawy wpływa regularna wymiana filtra do ekspresu? Ekspresy bardzo często ulegają wszelkim awariom, jeżeli zaniedba się proces odkamieniania i wymiany filtra. A można temu tak łatwo zapobiec.

Odkamienianie ekspresu vs wymiana filtra wody w ekspresie

Są dwa sposoby dbania o ekspres do kawy. Każde urządzenie posiada opcję odkamieniania, gdzie przy użyciu specjalnego środka, urządzenie oczyszcza grzałkę oraz przewody i kanały wodne. Czas trwania takiej czynności wynosi przeważnie około dwadzieścia minut, a w niektórych ekspresach jest to ponad godzina. Wszystko zależy od marki i modelu. Z doświadczenia wiemy, że w tym procesie nie zawsze usuwany jest cały kamień i osad. Rozbierając ekspresy, nawet te regularnie odkamieniane, specjaliści twierdzą, że to czasem nie zdaje egzaminu. Koszt nowej grzałki zaczyna się od 180 zł, ale o tym dowiadujemy się dopiero po czasie, kiedy ekspres przestaje chodzić lub działać prawidłowo.

Szukasz sprawdzonego serwisu? Jeżeli potrzebna Ci naprawa ekspresów – sprawdź ofertę!

Drugim sposobem na dbanie o jakość wody w ekspresie jest wymiana filtra. Zapobiega to osadzaniu się kamienia w środku ekspresu. Woda, przechodząc przez filtr, zmiękcza ją, co powoduje, że kamień nie powstaje. Wymiana trwa chwilę, a warto w nią zainwestować z kilku powodów:

  • prawidłowy smak kawy, ponieważ miękka, oczyszczona woda wpływa na jej lepszy smak
  • mniejsze zużycie prądu, bo nie zagrzewamy kamienia
  • zmniejszone koszty ewentualnych napraw, ponieważ kamień nie będzie uszkadzał ekspresu.

Warto jednak mieć na uwadze, że stosowanie filtrów okazuje się niemałym wydatkiem. W zależności od filtra i ekspresu, standardowa wymiana powinna być zrobiona do 250-300 kaw (co miesiąc, lub co 50 litrów). Bywa, że filtr jest przeznaczony do używania przez 3 miesiące (lub 350 kaw), ale to wyjątki. Jeden filtr to koszt około 30 – 85 zł za oryginał, zamiennik – 25-45 zł. Czyli praktycznie myśląc opłaca się jednak bardziej odkamieniać ekspres, niż kupować drogie filtry.

Alternatywa – jak dbać o ekspres? 

Od niedawna na rynku pojawiła się nowa możliwość – odnowienie filtra do ekspresu. Wystarczy wymienić proszek, który znajduje się w środku filtra, co trwa kilka minut, za dużo niższą cenę. Koszt regeneracji jednego filtra to 12 zł. 1l opakowanie granulatu wystarcza na ponad rok lub 3-4 tysiące kaw. Mieści się w nim do 15 napełnień, w zależności od filtra.

Producenci stosują różne granulaty w filtrach, które dają ten sam efekt. Różnią się wyglądem, ale działają bardzo podobnie. To tylko kwestia koloru czy kształtu. Regularna wymiana filtra to dość duży koszt, ale warto go stosować, ponieważ dzięki niemu kawa ma lepszy smak, a urządzenie jest dużo bardziej chronione przed naprawami. Odkamienianie zaś nie zawsze spełnia swoją funkcję w stu procentach.

Twój ekspres nie działa prawidłowo? Polecamy: naprawa ekspresów do kawy w Rzeszowie

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.