Choć serwowanie kawy i herbaty jest sztuką wymagającą stosowania odpowiedniej zastawy stołowej, to w praktyce rzadko kiedy rozróżniamy filiżanki dedykowane tym dwóm napojom. W domach funkcjonują one w dość uniwersalny sposób, służąc domownikom do picia różnych naparów. Jeżeli jednak zamarzy Ci się oddzielny zestaw do podawania kawy, a oddzielny do herbaty zobacz, czym powinny się wyróżniać.
Wiele osób deklaruje, że prawdziwa przyjemność ze spożywania kawy czy herbaty bierze się z tego, że do picia korzystają ze swoich ulubionych kubków czy szklanek. I bardzo dobrze, bo w praktyce są one do tego stworzone i pozwalają na delektowanie się napojami tak, jak lubimy najbardziej. Jednak kiedy przychodzą do nas goście, mamy ochotę powitać ich w wyjątkowy sposób, serwując napoje zgodnie z obowiązującymi zasadami savoir-vivre. Jasno widać w nich, że występują różnice w budowie, konstrukcji, a nawet wyglądzie zastawy stołowej. Zobacz, na czym one polegają.
Czym różnią się filiżanki do kawy od filiżanek do herbaty?
Na pierwszy rzut oka różnice w filiżankach do kawy i herbaty są niemal niewidoczne. Nic dziwnego, bo niektórzy producenci oferują je w uniwersalnej odsłonie, czyli takiej, która pasuje do serwowania każdego rodzaju napojów. Jeżeli jednak korzystamy z oferty szanowanych i znanych marek takich jak Chodzież, DUO, Festa Italia, Ćmielów możemy liczyć na to, że zaoferują Ci inne kolekcje herbaciane, a inne kawowe. Czym będą się różniły?
Filiżanki do kawy:
Filiżanki do kawy występują w wielu pojemnościach do wyboru, a od rodzaju serwowanego napoju zależy, jaki rozmiar wybierzesz. Zazwyczaj najmniejsze mające około 80 ml są zarezerwowane dla espresso, podczas gdy większe 150-200 ml są odpowiednie dla flat white. I uwaga – niektóre rodzaje kaw w ogóle nie są serwowane w filiżankach. Przykładem jest warstwowa latte, którą pijemy z wysokiej szklanki.
Jeżeli chodzi o kształt filiżanki do kawy to zazwyczaj jest ona pionowa, obwód podstawy i obrzeża jest niemal taki sam. Uchwyt powinien mieć wielkość i kształt dopasowany do dłoni (na 2-3 palce).
Filiżanki do herbaty:
Mają charakterystyczną konstrukcję zwężającą się ku dołowi. Szersza góra filiżanki oznacza większy obwód, przez który niczym nieskrępowany uwalnia się aromat liściastego naparu. Ucho powinno być dobrze wyprofilowane i mieć taką grubość, która pozwala wygodnie złapać je między palcami, żeby podnieść do ust bez wysiłku nawet większą, cięższą filiżankę ze szkła czy porcelany. Popularna pojemność filiżanek do herbaty to 250-300 ml.
Filiżanki – z jakiego materiału?
Bez względu na to, czy szukamy filiżanki do picia kawy czy herbaty, powinniśmy skupić się na tym, z jakiego materiału są wykonane.
Dobrym wyborem zawsze jest porcelana, cechująca się kompletnym brakiem nasiąkliwości. Oznacza to, że biała filiżanka pozostaje biała na lata, nie zmienia ani zapachu, ani smaku serwowanego w niej napoju.