Jak czyścić ekspres do kawy?

Filiżanka pobudzającej kawy każdego poranka to dla wielu podstawa udanego dnia. Niezależnie, czy pijemy espresso, czy latte, warto zacząć dzień od ulubionej kawy prosto z ekspresu. Jednak, aby móc cieszyć się napojem aromatycznym oraz smacznym należy prawidłowo dbać o nasze urządzenie. Podstawą dobrze przygotowanej kawy jest odpowiednio działający ekspres, dlatego istotne jest jego czyszczenie oraz konserwacja. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić urządzenie!

Jak czyścić ekspres ciśnieniowy?

Najważniejsze podczas czyszczenia ekspresu do kawy jest oczywiście regularność i systematyczność czynności. Po pierwsze, gdy posiadamy urządzenie ciśnieniowe, należy czyścić przede wszystkim blok zaparzający. To istotny element, który ma cały czas kontakt z kawą, której ziarna są tłuste i mogą oblepiać poszczególne części. Sama konserwacja jednak nie jest skomplikowanym procesem, a jedyne, co musimy zrobić to wyciągnąć blok i opłukać go wodą. Następnie nie można zapomnieć o tacce ociekowej, w której zbiera się brudna woda pozostała po parzeniu kawy. Oczyścić należy również pojemnik z wodą oraz dyszę lub spieniacz, jeśli nasz ekspres posiada system spieniania mleka. To właśnie na tych elementach może pojawiać się kamień oraz osad, które nie tylko sprawiają, że nasza kawa traci smak, ale z ekspresu również wydobywa się nieprzyjemny zapach.

Czyszczenie ekspresu kolbowego

Gdy mowa o ekspresie kolbowym nie można zapomnieć o wyczyszczeniu przede wszystkim kolby. Kolba wraz z sitkiem mają stały kontakt z wodą oraz kawą i są tymi elementami w ekspresie, które są najbardziej narażone na zabrudzenia. Ich regularne przemywanie jest gwarancją zachowanej czystości. Ponadto należy zadbać o dyszę spieniającą, jeśli urządzenie posiada taką opcję. Bardzo ważne jest czyszczenie wężyków, przez które przepływa mleko, co może powodować niedrożność i zasychanie przepływającego mleka. Kolejną kwestią jest także tacka ociekowa, którą należy delikatnie wysunąć z ekspresu, wylać pozostałą wodę i umyć pod kranem.

Jak czyścić ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy nadal chętnie używany jest przez wielu miłośników kawy. Wszystko to za sprawą braku skomplikowanej obsługi. Wystarczy jedynie rozkręcić poszczególne części jak dzbanek czy uchwyty i wypłukać pod bieżącą wodą. Jeśli zabrudzenia są bardzo mocne, można użyć nawet płynu do naczyń, a nierozkręcane elementy wyczyścić szczoteczką lub wilgotną ściereczką.

Ekspres nie działa prawidłowo – co robić?

Często dochodzi do sytuacji, w których mimo zachowania regularności w czyszczeniu, nasz ekspres nie działa prawidłowo. Czym jest to spowodowane? Możliwe, że doszło do zatkania przewodów lub zabrudzenie dostało się do bloku grzewczego. W takich przypadkach niekiedy jesteśmy zmuszeni oddać naszego urządzenie profesjonalnej firmie, która zajęłaby się naszym ekspresem i go skutecznie naprawiło. Posiadasz niesprawny ekspres? Klinika Ekspresów przychodzi z pomocą – odbierze Twoje uszkodzone urządzenie, a następnie odda w pełni naprawione. Często w wyniku braku odpowiedniej regularności z czyszczeniem dochodzi do poważnych uszkodzeń systemu zaparzającego czy systemu spieniania mleka. Nie można lekceważyć tych usterek, jeśli chcemy cieszyć się długą żywotnością ekspresu do kawy, a tym samym wysoką jakością napojów.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.