Jak dbać o ekspres ciśnieniowy?

O ekspres do kawy należy dbać regularnie – nie wszyscy o tym wiedzą. Szczególnie gdy wiele nowoczesnych urządzeń posiada funkcję, dzięki którym czyszczenie odbywa się samodzielnie bez naszej ingerencji. Niestety, mimo wszystko należy go czyścić dodatkowo. Jak zatem zadbać o ekspres ciśnieniowy, który jest popularnym modelem tego urządzenia?

Czyszczenie urządzenia

Ekspres do kawy wymaga regularnego czyszczenia jak każde z urządzeń. Posiada on funkcję samooczyszczania lub odkamieniania, ale także my sami powinniśmy go czyścić samodzielnie. Można skorzystać ze specjalnych produktów do usuwania zabrudzeń i osadu. W dodatku wymieniaj filtry do wody. Najlepiej po około 1,5-2 miesięcy lub gdy wyświetli się taki komunikat, o ile urządzenie posiada taką funkcję. Z kolei ekspres możesz czyścić raz na miesiąc oraz oczywiście uruchamiać samooczyszczanie. Procesowi czyszczenia musimy poddać przede wszystkim wszelkie pojemniki, np. na wodę, fusy, czy mleko. W dodatku należy regularnie oczyszczać dyszę spieniającą. Gdy nie poddamy regularnie procesowi czyszczenia urządzenie, to z pewnością negatywnie wpłynie to na samą kawę, którą przygotowujemy codziennie. Resztki kamienia bądź osadu wniosą zmiany w smaku kawowego napoju.

Czy jakość kawy do ekspresu wpływa na smak?

Jakość i gatunek kawy wpływają na jej smak, gdy przyrządzamy ją za pomocą ekspresu. W jaki sposób? Przede wszystkim woda – powinna być regularnie na świeżo wymieniana. Nie doprowadzi to do powstania niepotrzebnego osadu na pojemnikach, a następnie w częściach wewnętrznych. W dodatku powinna ona być odpowiednio filtrowana. Niekiedy sam ekspres posiada wspomniane filtry. W przypadku, jeśli urządzenie ma wbudowany młynek, powinniśmy używać określonych ziaren kawy. Najlepiej ziarniste, aby młynek sam mógł je zmielić. W dodatku stan naszego ekspresu wpływa na smak kawowego napoju. Pamiętajmy, aby nie tylko w domu dbać o ten sprzęt. Jeśli w pracy posiadamy ekspres, zadbajmy także o jego czystość. Zwłaszcza że jeśli pijemy kawę, to często właśnie podczas dnia w pracy. Ekspresy biurowe to profesjonalne urządzenia, dlatego zwróć uwagę, aby zostały czyszczone – wówczas będziesz mógł cieszyć się jakością i smakiem znacznie dłużej.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.