Jak odkamienić ekspres do kawy – odpowiedzi udziela Klinika Ekspresów

Odkamieniania ekspresu jest prostą i jednocześnie bardzo prostą czynnością, dzięki której możemy cieszyć się przedłużoną żywotnością ekspresu do kawy. Zazwyczaj do odkamieniania używa się specjalnych tabletek, płynów do czyszczenia czy preparatów, które mają za zadanie usunąć wszelkie zabrudzenia. Oczywiście nowoczesne modele ekspresów posiadają automatyczne funkcje odkamieniania, ale nie zawsze o wystarcza. Podpowiadamy jak odkamieniać ekspres do kawy!

Dlaczego warto odkamieniać i czyścić ekspres?

Odkamienianie ekspresu i jego regularne czyszczenie jest bardzo ważne, ponieważ wpływa bezpośrednio na smak kawy oraz działanie urządzenia. Kamień nie tylko powoduje zaburzoną pracę ekspresu, a sama kawa będzie po prostu niedobra. Im  więcej kamienia i osadu, tym mniej ekspres jest wydajny, a kawa traci na smaku oraz aromacie.

Kamień i osad wpływają również na ergonomiczność urządzenie, ponieważ zabrudzony ekspres pobiera znacznie więcej wody, pracuje wolniej i głośniej, przez co jest niekomfortowy w użytkowaniu. Nieregularne czyszczenie ekspresu i stosowanie niewłaściwych odkamieniaczy może doprowadzić do poważniejszych usterek urządzenia, o czym zdecydowanie warto pamiętać.

Co ile należy odkamienić ekspres?

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju ekspresu, ale zazwyczaj do każdego z modelu dołączana jest odpowiednia instrukcja, która posiada wskazówki, co ile powinniśmy odkamienić ekspres do kawy. Istnieje jednak standardowe zasady, które mówią nam, w jakiej częstotliwości odkamienić ekspres. Przyjmuje się, że najlepiej odkamieniać ekspres co 200 lub 300 porcji maksymalnie. Oczywiście trudno pilnować dokładnej liczby wypitych napojów, ponieważ nie zawsze dobrze oszacujemy, ile kawy wypijemy. Dokładne czyszczenie ekspresu powinny przeprowadzać co około 3 miesiące.

Jak odkamienić ekspres?

Przede wszystkim wykonanie odpowiedniego odkamieniania jest bardzo ważne z punktu widzenia jego sprawnego działania. Aby odkamienić ekspres należy:

  • Wyjąć i wypłukać pojemnik na wodę,
  • Uzupełnić pojemnik z wodą i dodać środek do odkamieniania,
  • Poczekać, aż odkamieniacz wymiesza się z wodą,
  • Włóż pojemnik ponownie do ekspresu,
  • Uruchom urządzenie i przygotuj napój bez kawy.

Warto jeszcze na sam koniec pozostawić na kilkanaście minut ekspres i ponownie przygotować napój, ale bez kawy. Jeszcze raz uruchom ekspres, by znowu poczekać 5 minut – do momentu, aż pojemnik na wodę będzie pusty. Potem wystarczy ponownie wyjąć zbiornik, przepłukać go i nalać wody.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci odpowiednio poznać zasady czyszczenia urządzenia, aby móc cieszyć się wydajnym i w pełni wygodnym sprzętem. Jeżeli wciąż masz wątpliwości nasz serwisant ekspresów z Kliniki Ekspresów, z pewnością Ci pomoże!

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.