Jak prawidłowo zaparzyć kawę w kawiarce?

Zaparzona kawa w kawiarce pozwala poczuć wyjątkowy smak oraz aromat doskonałego napoju. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak odpowiednio przygotować specjał za pomocą kawiarki. To nie tylko prosta i wygodna obsługa, ale również wykonywana czynność dosłownie w kilku krokach.

Jak działa kawiarka i z czego się składa?

To proste, łatwe i wygodne urządzenie w obsłudze. Nie wymaga żadnej specjalnej wiedzy czy dokładnego zapoznania się z instrukcją. Warto wiedzieć, że kawiarka składa się przede wszystkim z trzech elementów:

  • zbiornika na wodę – dolny pojemnik,
  • sitka na zmieloną kawę – środkowy pojemnik,
  • zbiornika na zaparzoną kawę – górny pojemnik.

W wielu kawiarkach znajdziemy również zawór bezpieczeństwa. Pełni on funkcję regulacji ciśnienia w zbiorniku z wodą. Oprócz tego urządzenie wyposażono w uszczelki, które należy regularnie wymieniać.

Jaką kawę wybrać do kawiarki?

Aby przygotować kawę w kawiarce, należy mieć już zmieloną mieszankę. Możemy bezpośrednio kupić ją w sklepie w opakowaniu. Gotowa zmielona kawa w opakowaniu już dawno straciła wszystkie swoje właściwości. Dlatego kawa ziarnista do kawiarki (zobacz tutaj) będzie najlepszym rozwiązaniem. Wyjątkowy smak, który wytworzą świeżo zmielone ziarna, jest wręcz nie do opisania. Ziarna powinny być jednak średnio zmielone, aby woda mogła dostać się przez ziarna do zbiornika z kawą.

Przyrządzanie ulubionej kawy w kawiarce

Warto zapoznać się z instrukcjami jak krok po kroku przyrządzić kawę w kawiarce.

  • Najpierw zmiel ziarna kawy w młynku – najlepiej przed samym zaparzeniem.
  • Warto także przefiltrować wodę. Następnie możemy wlać ją do dolnego pojemnika, czyli zbiornika na wodę.
  • Zamontuj sitko na zbiorniku z wodą i wsyp do niej zmieloną już kawę. Pamiętaj – im więcej wsypiesz kawy, tym uzyskasz mocniejszy i wyrazisty smak.
  • Po zamontowaniu sita nałóż górny pojemnik kawiarki, w którym gromadzi się gotowa już kawa.
  • Aby przygotować kawę, umieść ją na palniku i odczekaj kilka minut, aż woda wytworzy odpowiednie ciśnienie i przedostanie się przez sito do górnego pojemnika. W przypadku usłyszenia charakterystycznego bulgotania, które towarzyszy gotującej się wodzie, zdejmij kawiarkę z ognia.
  • Gotowy już napój możesz przelać do swojego ulubionego kubka lub filiżanki. Jeśli kawa jest dla Ciebie zbyt mocna lub intensywna, możesz do niej dolać wody lub spienionego mleka.

Przygotowanie kawy w kawiarce wcale nie jest trudną czynności. Wymaga jedynie kilku minut więcej niż w przypadku przyrządzania napoju w automatycznych ekspresach do kawy.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.